szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közel két hete tart az amerikai szövetségi hivatalok finanszírozásának a részleges leállítása, és egyre több helyen érezhetőek a pénzhiány hatásai. A finanszírozást Donald Trump amerikai elnök állíttatta le, s közölte, addig nem is kapnak pénzt az intézmények, amíg a kongresszus nem hajlandó pénzt adni az USA–mexikói határon lévő fal teljes megépítésére.

Trump döntése miatt 800 ezer amerikai közalkalmazott nem kap fizetést, s ennek következtében a szövetségi hivatalok egy része csak a legszükségesebb feladatokat képes ellátni. A finanszírozási stop kilenc minisztériumot – egyebek mellett a belügyet, a mezőgazdasági tárcát, illetve a kereskedelmit – érinti, és e miatt a közalkalmazottak negyedének nincs már jövedelme közel két hete. Az alkalmazottak hivatalosan fizetés nélküli szabadságon vannak, de sokan akadnak, akik azt remélik, hogy a válság megoldása után megkapják pénzüket, jelenleg ingyen járnak be dolgozni. Az érintettek ezerszámra számolnak be kilátástalannak tűnő helyzetükről a közösségi oldalakon, sokan arra panaszkodnak, képtelenek lesznek fizetni a banki hitelek törlesztőrészleteit. „Egyedülálló anya vagyok, már a leállás előtti időszakra sem kaptam meg a pénzemet. Remélem a kormányzat látja, hogy milyen kilátástalan helyzetben vagyunk” – írta az egyik közalkalmazott.

A BBC szerint nemzeti parkokban is csak a legszükségesebb feladatokat látják el, nem működnek a fogadóközpontok, a nyilvános illemhelyek, és nem szedik a szemetet sem, ami miatt hatalmas szemétkupacok gyűltek össze a konténerek közelében.

A turisták nagy bánatára a leghíresebb állami múzeumok is zárva vannak, s már a nemzeti emlékhelyek környékét sem takarítják, így halmozódik a szemét a Fehér Ház környékén is. Az őslakos közösségek is érzik a káros hatásokat: az indiánok és inuitok jó részének egészségügyi ellátását szövetségi alapokból fizetik, s mivel ezek elérhetetlenné váltak, a közösségeknek saját megtakarításaikból kell fizetniük az ellátást.

 

Az államilag finanszírozott kutatóintézetek is negyed gőzzel működnek, a pénzhiány miatt megszakadt sok kutatási projekt, a tudósok szerint ha sokáig tart a válság, akkor annak az USA innovációs képessége látja a kárát. A megoldásra pedig egyelőre nem sok esély látszik, csak annyit tudni, hogy az elnök és a törvényhozók folytatják az egyeztetést. A helyzeten az sem javít sokat, hogy Washingtonban egyre több olyan bár és étterem van, ahol a fizetés nélkül maradt szövetségi alkalmazottak kedvezménnyel ehetnek és ihatnak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!