A melegjogokról és a liberalizmusról vitázik Putyin és Elton John

Elton John, a melegségét nyíltan vállaló világhírű brit zenész képmutatónak nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnököt, aki nem sokkal az után kívánt boldog életet az Oroszországban élő homoszexuális embereknek, hogy az Elton Jonh életét feldolgozó, Rakétaember című filmből az orosz cenzorok kivágták szexjeleneteket. Putyin már válaszolt is.

  • hvg.hu hvg.hu
A melegjogokról és a liberalizmusról vitázik Putyin és Elton John

„Nagyon tisztelem őt, zseniális zenész, de azt hiszem most téved” – mondta az orosz elnök, aki éppen Oszakában, a G20-as csúcson tartózkodik. A politikus szerint országa hatóságai nyugodtan és előítéletek nélkül viselkednek a melegekkel. „A nemi identitással kapcsolatos döntéseket viszont a felnőttkorban kell meghozni, a kiskorúakat békén kell hagyni” – tette hozzá Putyin. Oroszországban már évek óta érvényben van az a törvény, amely szerint tilos a kiskorúak körében a „homoszexualitás propagandája”, s ezen szabályok miatt az iskolákban a szexuális felvilágosítás is teljesen ellehetetlenült.

Elton John viszont annyi elért, hogy Putyin, aki a Financial Times című brit lapnak adott nyilatkozatában – ahol a homoszexuálisokról is beszélt – igencsak kikelt a liberalizmus ellen, kicsit visszavett a bírálat erejéből. Míg az interjúban az orosz elnök „teljesen elavultnak” nevezte a nyugati demokráciák alapjául szolgáló elvrendszert, most azt mondta: bár általánosságban nem tagadja, hogy vonzóak a liberalizmus értékei, ő csak azokat bírálja, amikor a liberalizmus ellentétben van a hagyományos értékekkel.  

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.