szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A munkások egészségére veszélyt jelentő, nem megfelelően kezelt ólomszennyezettség miatt egyelőre nem folytatják az április közepén leégett párizsi Notre-Dame székesegyház helyreállítását.

A több száz éves katedrális tetőszerkezete és tornya sok ólmot tartalmazott, ami megolvadt az április 15-én kiütött tűzben. A munkavédelmi felügyelet keddi jelentésében rámutatott, hogy a helyreállításon dolgozó munkások egészségre káros mértékű ólomszennyezettségnek lehetnek kitéve, és az ezzel kapcsolatos munkavédelmi szabályokat nem tartották be.

Michel Cadot prefektus arra kérte a regionális kulturális ügyek igazgatóságát, hogy a helyszínen állítsa le a munkát, amíg nem biztosítják a dolgozók védelme érdekében az ólomszennyezettség mérését és fel nem készítik őket megfelelően a munkavédelmi szabályok betartására.

A Mediapart francia oknyomozó portál július elején arról számolt be, hogy a tűzvészt követően az ólomszint egészségügyi határértékének 400-700-szorosát mérték a katedrális környékén a talajban. A portál azzal vádolta a francia hatóságokat, hogy leplezni akarják a problémát, de az egészségügyi illetékesek ezt cáfolták. Azzal érveltek, hogy a tájékoztatás átlátható.

Emmanuel Macron francia elnök a katasztrófát követően bejelentette, hogy öt év alatt újjá akarják építeni a 12. századi székesegyházat. Azzal az elképzeléssel ugyanakkor vitát váltott ki, hogy a katedrális 19. századi tornyát modern építészeti megoldással helyettesítsék.

Közben tovább vizsgálják a tűz keletkezésének okait. A lángok a tetőtérben csaptak fel, ahol a tetőn dolgozó munkások tartózkodtak. A nyomozás kizárta a szándékos gyújtogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!