szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai külügyminiszter elítélte a döntést.

Tajvan „kizárása” az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éves, jelenleg Genfben zajló közgyűléséről „tovább rontja annak hitelességét és a hatékonyságát” – írta közleményében az amerikai külügyminiszter.

Mike Pompeo szerint „olyan multilaterális szervezetekre van szükségünk, amelyek eleget tesznek küldetésüknek és valamennyi tagállam érdekeit szolgálják, és nem politizálódnak át, amikor emberek élete a tét.”

A közleményben emlékeztetett arra is az amerikai diplomácia vezetője, hogy Tajvan azon országok közé tartozik, amelyek a legjobban kezelték a koronavírus-járványt. Bírálta továbbá Tedrosz Adhanom Gebrejeszuszt, a WHO igazgatóját, mert az amerikai álláspont szerint „Kínai Népköztársaság nyomására döntött úgy, hogy nem hívja meg Tajvant” az ülésszakra.

Az amerikai kormányzat többször bírálta élesen a WHO-t, azt vetve a szervezet vezetőjének szemére, hogy nem idejében és nem megfelelően tájékoztatott az új típusú koronavírus járványáról, sőt, a világjárvány kirobbanásakor félrevezető információkat közölt és rossz tanácsokat adott a tagországoknak. Donald Trump amerikai elnök átmeneti időre fel is függesztette az Egyesült Államok pénzügyi hozzájárulását a szervezet működéséhez. Az amerikai elnök azonban a múlt héten kijelentette, hogy fontolgatja a mintegy 400 millió dolláros hozzájárulás újbóli folyósítását.

Washington néhány nappal ezelőtt vetette fel Tajvan meghívását a WHO ülésszakára, ám Kína jelezte, hogy nem ért ezzel egyet. Peking Kína részének tekinti a szigetországot, amelynek ezért szerinte nincs joga önálló államként részt venni nemzetközi szervezetek munkájában. Tajpej azonban nem hajlandó elismerni, hogy Kína része volna.

Tajvan nem tagja az Egészségügyi Világszervezetnek, 2009 és 2016 között megfigyelőként vett részt a munkájában, de Kína megakadályozta a további részvételét, miután 2016-ban Caj Ing-vent választották a Kínai Köztársaság (Tajvan) elnökévé. Caj Ing-vent, aki Tajvan függetlenségének híve, az idén január elején újraválasztották. A mostani ülésszakon szeretett volna részt venni, hogy megossza a járvány kezelésének tapasztalatait.

Joseph Wu, a tajvani külügyek irányítója hétfőn sajnálkozását fejezte ki, hogy Tajpej nem kapott meghívást az ülésszakra, pedig szerette volna megosztani tapasztalatait a koronavírus-járvány kezelésében.

Tajvanon, bár rendkívül szoros a kapcsolata Kínával – naponta nagyjából 150 repülőjárat közlekedik közöttük –, hétfőig összesen 440 koronavírus-fertőzést igazoltak 69 657 elvégzett laboratóriumi vizsgálattal. A COVID-19 betegségbe összesen négy ember halt bele. A szigetország egészségügyi rendszerét rendre a világ élmezőnyébe sorolják.

A 444.hu korábban a South China Morning Postra hivatkozva azt írta, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt csütörtöki tárgyalásukon arról biztosította kínai kollégáját, Vang Jit, hogy támogatja az „egy Kína” elvet, ezért nem támogatja Tajvan csatlakozását a WHO-hoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!