szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az örmény kormányfő szerint a fegyvernyugvás feltétele Ankara kivonulása a Dél-Kaukázusból, míg a török államfő arról beszélt, hogy a küzdelem addig tart, amíg a megszállt Hegyi-Karabahot el nem hagyják az örmény erők.

Hegyi-Karabahban csak akkor lehetséges a fegyvernyugvás, ha Törökország véget vet dél-kaukázusi jelenlétének - közölte pénteken a Globe and Mail című kanadai lapnak az örmény kormányfő.

Közel-keleti terroristák harcolnak Azerbajdzsán oldalán Törökország védelme alatt

– állította Nikol Pasinján. "Csak akkor lehetséges a fegyverszünet, ha Törökország kivonul a Dél-Kaukázusból" - tette hozzá.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű, londoni székhelyű civil szervezet szerint az ellenségeskedések kezdete – vasárnap – óta 28 törökbarát szíriai harcost öltek meg Azerbajdzsánban. Pasinján az interjúban azt is kijelentette, hogy Örményország állandó kapcsolatban áll Oroszországgal a hegyi-karabahi helyzet ügyében.

AFP/Sputnik/Asatur Yesayants

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter Rómában kijelentette, hogy Azerbajdzsán nem kért katonai segítséget a hegyi-karabahi konfliktus kapcsán. Olasz kollégájával, Luigi di Maióval tartott között sajtóértekezletén azt mondta, hogy Örményországnak ki kell vonulnia Hegyi-Karabahból, és Törökország kész segíteni Azerbajdzsánnak.

Törökországot és Azerbajdzsánt szoros etnikai, nyelvi, kulturális és történelmi szálak fűzik össze. Törökország 1991-ben, a Szovjetunió szétesése után elsőként ismerte el a független Azerbajdzsánt, és a két ország jelentős gazdasági kapcsolatokat épített ki. Törökország területén haladnak át az azerbajdzsáni kőolaj- és földgázszállítmányok, és a volt szovjet tagköztársaság jelentős beruházó Törökországban.

Erdogan nem enged 

Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken egy konyai kórházátadón arról beszélt, hogy országa "minden lehetőségével és teljes szívével kiáll a baráti és testvéri Azerbajdzsán mellett". Hozzátette:

ha Allah is úgy akarja, ez a küzdelem addig tart, amíg a megszállt Hegyi-Karabah fel nem szabadul a megszállás alól.

Törökország egyúttal arra szólította fel Örményországot, hogy hagyja el a "megszállt azeri területeket", és jelezte: "immár eljött az ideje véget vetni ennek a válságnak".

Az örmény védelmi tárca szóvivője, Arcrun Hovhanniszján szerint Azerbajdzsán – feltehetően LORA típusú – ballisztikus rakétákkal támad hegyi-karabahi polgári célpontokat.

AFP/Sputnik/Asatur Yesayants

Miközben a frontvonal teljes hosszán folynak a harcok, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) szerint a polgári lakosság a konfliktus fő áldozata:

házak százai dőltek romba, iskolákat és kórházakat is elpusztítottak a tüzérségi támadások Hegyi-Karabahban.

Az ICRC nem tett közzé becslést a polgári veszteségekkel kapcsolatban, de közölte, hogy felnőttek és gyermekek is haltak meg a frontvonal mindkét oldalán és Örményországban.

"Korlátozott a mozgásunk a terepen a harcok intenzitása és az állandóan változó helyzet miatt" - mondta Bertrand Lamon, az ICRC hegyi-karabahi missziójának vezetője.

Öt azeri gépet lelőhettek

A hegyi-karabahi mentőszolgálat tíz munkatársa sebesült meg pénteken, amikor az azerbajdzsáni erők Sztepanakertet támadták. A sebesültek nincsenek életveszélyben. A mentőszolgálat székháza is megrongálódott - közölte az örmény kormány tájékoztatási központja.

Arcrun Hovhanniszján Facebook-oldalán pénteken azt írta, hogy a hegyi-karabahi hadsereg péntek délután lelőtte az azeri légierő öt repülőgépét és három helikopterét. Az azeri védelmi tárca cáfolta a légi járművek lelövésére vonatkozó örmény bejelentést.

Hatodik napja folynak a heves összetűzések a többségében örmények laktak azerbajdzsáni beékelődés körül, mindkét fél közlése szerint jelentős ember- és anyagi veszteségekkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!