szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unión belüli demokrácia helyzete közvetlen kapcsolatban van az Egyesült Államokban zajló eseményekkel. Ezért a liberális demokrácia megvédelmezése érdekében szükség lenne egy demokráciát erősítő Marhsall-tervre – javasolta Heiko Maas német külügyminiszter, miután Donald Trump amerikai elnök hívei megrohamozták a washingtoni Capitolium épületét.

„Nem hátrálhatunk meg a liberális demokrácia ellenfelei előtt. És ez nem csak az Egyesült Államokra vonatkozik, hanem Németországra és az Európai Unióra is” – mondta a német diplomácia vezetője, és hozzátette: Berlin kész együttműködni az Egyesült Államokkal egy olyan új Marshall-terv megalkotásában, amelynek célja a demokrácia megvédelmezése.

Bár Maas nem mondott további részleteket tervéről, emlékeztetett arra, hogy Joe Biden megválasztott amerikai elnök azt szorgalmazta: hozzák létre a demokratikus államok hálózatát.

Az eredeti Marshall-tervet az Egyesült Államok a II. világháború vége után, 1948-ban indította európai gazdaságok helyreállítására, ennek keretén belül 18 nyugati állam kapott amerikai segítséget. A program egyik legnagyobb haszonélvezője az USA szövetségesének számító Nyugat-Németország volt.

Számos külföldi vezető között Maas és Angela Merkel német kancellár is elítélte a héten a Capitolium ostromát, és részben Donald Trump elnököt tette felelőssé az erőszakos cselekményekért – amelyekben meghalt öt ember, köztük egy rendőr –, mondván, hogy üzeneteivel feltüzelte a tüntetőket.

Maas azt is közölte, hogy Joe Biden és kormánya számíthat Németország támogatására, mert szerinte az amerikai demokrácia nélkül az európai sem létezhet. „A társadalmi megosztottság végső okát kell megszüntetni mindegyik országban – ez az egyik legnagyobb feladata amerikaiaknak és európaiaknak egyaránt” – jelentette ki a német külügyminiszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!