szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A földrengés 7,7-es erősségű volt. A hatóságok később visszavonták a riadót.

Cunamiriadót adott ki Új-Zéland és Ausztrália helyi idő szerint szerda éjszaka, miután 7,7-es magnitúdójú földrengés történt a Csendes-óceán alatt, de a riadót több órával később visszavonták.

A Hawaiin működő amerikai cunami-előrejelző központ közleményében tudatta, hogy "a rendelkezésre álló adatok szerint a földrengés után elmúlt a cunamiveszély".

A földmozgás epicentruma mintegy 400 kilométerre a francia Új-Kaledóniához tartozó Loyauté-szigetektől délkeletre, Vanuatutól mintegy 430 kilométerre volt – közölte az Amerikai Földtani Intézet (USGS). Az amerikai cunami-előrejelző központ szökőárriadót adott ki Amerikai Szamoára, és esetleges cunamiveszélyt jelzett más térségekre, így Vanuatura, a Fidzsi-szigetekre és Új-Zélandra.

A Csendes-óceáni Szökőár Központ 30 centiméter és egy méter közé tette a rengés miatt várható hullámok magasságát a Fidzsi-szigeteknél, Új-Zélandon és Vanuatun. Nem sokkal később az ausztrál meteorológiai intézet megerősítette a cunamiveszélyt, figyelmeztetve a Kelet-Ausztráliától közel 550 kilométerre fekvő Lord Hove-szigetcsoportnál várható veszélyekre. Az új-zélandi katasztrófaelhárítás az Északi-sziget lakói számára adott ki figyelmeztetést.

2018 szeptemberében egy 7,5-es erősségű földrengés okozta cunami Celebesz indonéziai szigetre csapott le, több mint 4300 ember halt meg és legalább 170 ezren veszítették el az otthonukat. Egy másik, 9,1-es erősségű földrengés Szumátra partjainál pusztított 2004-ben, a földmozgást követő szökőárban 220 ezer embert halt meg a térségben, közülük 170 ezren Indonéziában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!