szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetközi szervezet és a német Zöld Párt szerint is a repülőjáratok jelentik a kevés lehetőség egyikét arra, hogy el lehessen hagyni Fehéroroszországot.

Negatív következményekkel járhat az Európai Unió fehérorosz légitársaságokra vonatkozó fel- és leszállási tilalma - figyelmeztetett kedden a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű szervezet.

"Lehet, hogy a repüléstilalmi szankciók kontraproduktívak. Fontos, hogy ne zárjunk be minden ajtót az újságírók és a civil társadalom tagjai előtt" - mondta Christian Mihr, az információszabadságért küzdő nemzetközi nonprofit hálózat ügyvezető igazgatója a Redaktionsnetzwerk Deutschlandnak, amely a hannoveri székhelyű német Madsack Media Group közös médiafelülete.

Mihr szerint jó, hogy az EU gyorsan és egységesen megállapodott a szankciókról, de - mint rámutatott - "a repülőjáratok jelentik a kevés lehetőség egyikét arra, hogy elhagyjuk Fehéroroszországot, mivel a lengyel szárazföldi határ a koronavírus-járvány miatt le van zárva".

Fehéroroszország egy kis tisztás lett az európai légiforgalom sűrű erdejében

Sorra jelentik be az európai légitársaságok, hogy gépeik kikerülik Fehéroroszország légterét, s már látszik annak a hatása is, hogy az EU-tagállamok kitiltják az unió területéről a Belaviát, a volt szovjet tagköztársaság nemzeti légiközlekedési vállalatát. A bojkott oka, hogy a fehérorosz hatóságok vasárnap - egy hamis bombariadóra hivatkozva - leszállásra kényszerítették a Ryanair Vilniusba tartó gépét és őrizetbe vették a fedélzeten tartózkodó ellenzékit, Raman Prataszevicset.

Jürgen Trittin, a német Zöld Párt külpolitikai szakértője szintén "kevésbé ésszerűnek" nevezte a fehéroroszországi utasszállító járatok korlátozását, mivel megfosztja az embereket az ország elhagyásának lehetőségétől.

"A szankcióknak a gazdaságra kell összpontosítaniuk. Fehéroroszország fő exportcikkei az olaj és a hamuzsír. A külkereskedelmi bevételek 30 százalékát az állami olaj- és vegyipari vállalat termeli." Ott kell kezdeni, ha le akarjuk váltani Aljakszandr Lukasenka elnök rendszerét - mondta.

Lukasenka most tényleg túllőtt a célon

Az európai országok sorra döntenek úgy, hogy repülőgépeik elkerülik Fehéroroszország légterét, miután a volt szovjet tagköztársaság hatóságai vasárnap hamis bombariadóval minszki kényszerleszállásra kényszerítették a Ryanair egyik gépét, hogy letartóztathassák a fedélzeten tartózkodó ellenzéki újságírót, Raman Prataszevicset. Más szankciók is várnak a választási csalással vádolt fehérorosz államfőre, Aljakszandr Lukasenkára.

Vasárnap a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair Athénból Vilniusba tartó járatát. Az akcióban részt vett a fehérorosz légierő egyik MiG-29-es vadászgépe is, amely a minszki repülőtérre kísérte a Boeing-737-est. Az ír légitársaság járatán utazott Raman Prataszevics, a fehérorosz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a minszki leszállás után őrizetbe vettek.  A Ryanair vezérigazgatója szerint KGB-s ügynökök is utaztak a leszállásra kényszerített gépen. A leszállás és a repülőgép ellenőrzése után a bombáról szóló információ végül nem igazolódott. A fehéroroszországi Nyomozó Bizottság büntetőeljárást indított a robbantásról szóló, tudatosan hamis jelentések miatt.

Raman Prataszevicsről elkezdtek olyan feltételezések keringeni, miszerint szívbetegsége miatt kritikus állapotban kórházban van. Kedden viszont napvilágot látott egy videó az újságíróról, amelyben arról beszélt, nincsenek szívproblémái, és jól bánnak vele a börtönben.

A BBC szerint azonban a videó láttán nem egyértelmű, hogy mindezeket Prataszevics őszintén mondta-e, vagy kényszerítették rá, hogy az állapotáról megnyugtató módon nyilatkozzon.

Az Európai Unió kiadott egy nyilatkozatot, amelyhez Magyarország is csatlakozott.

Stefano Sannino, az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) főtitkára hétfőn azt közölte Aljakszandr Miknevics fehérorosz nagykövettel, hogy az EU megengedhetetlennek tartja egy polgári repülőgép leszállásra kényszerítését, ami veszélyeztette az utasok és a személyzet biztonságát, illetve elítéli az egyik utas, Raman Prataszevics letartóztatását. Az EU álláspontja szerint a "felháborító intézkedés" a fehérorosz hatóságok egy újabb kirívó kísérlete arra, hogy minden ellenzéki hangot elhallgattassanak. Az Európai Unió Prataszevics azonnali szabadon bocsátására szólított fel.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!