Hét év után szabadult ki egy Boko Haram által elrabolt keresztény lány Nigériában
Hét év után térhet haza az nigériai keresztény lány, akit még 2014 elején raboltak el a Boko Haram dzsihadista szervezet fegyveresei. A fogságban férjhez ment, most a férje is csatlakozott hozzá.
MTI
Nigériában egy újabb chiboki lány szabadult ki hét évvel elhurcolását követően - közölte szombaton Borno állam kormányzója, Babagana Zulum. A kormányzó szerint a lány és férje, akivel a fogsága idején házasodtak össze, tíz napja adták fel magukat nigériai katonáknak. A kormányzó elmondta, hogy ennyi idő kellett, hogy azonosítsák a lányt és értesítsék szüleit. Zulum közölte, hogy a lány pszichológiai és egészségügyi támogatást fog kapni egy kormányzati rehabilitációs program keretében. Hozzátette, a történtek reményt adnak arra, hogy a még fogva tartott chiboki lányok közül továbbiak is előkerülhetnek még.
A Boko Haram terrorszervezet 276, többségében keresztény iskolás lányt hurcolt magával az ország északkeleti részén található Chibokból 2014 áprilisában Abubakar Shekaku vezetésével. Akkor a férfi egy videón keresztül azt üzente a nigériai keresztényeknek: Elraboltuk a lányaitokat és el fogjuk adni őket!". A szervezet vezetője azóta meghalt, amikor egy másik dizshadista szervezettel történt összecsapás során felrobbantotta magát egy robbanómellénnyel. A foglyokat arra kötelezték, hogy térjenek át az iszlám vallásra, sokakat közülük házasságra kényszerítettek és teherbe ejtettek elrablóik. A lányok közül néhányan a foglyul ejtésük után nem sokkal el tudtak menekülni, 2016-ban pedig 24-en nyerték vissza szabadságukat. 2017 májusában a Boko Haram váltságdíj ellenében, illetve fogságban lévő több vezetője elengedésének a fejében 82 lányt elengedett. A legfrissebb hivatalos adatok szerint 113 lány van jelenleg is a dzsihadisták fogságában.
A Boko Haram volt az első szélsőséges csoport, amely tömeges diákrablást követett el. Ezt a taktikát nem sokkal később a szervezetből 2016-ban kivált Nyugat-afrikai Iszlám Állam (ISWAP) nevű dzsihadista csoport is átvette, újabban pedig helyi bűnszervezetek is alkalmaznak váltságdíj fejében.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.