szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pentagon szóvivője hétfőn számolt be arról, hány embert evakuáltak az ázsiai országból. Csak az előző 24 órában 16 ezer embert szállítottak el. 1300-an egyenesen Washingtonban landoltak.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

Körülbelül 37 ezer embert evakuált Afganisztánból alig több mint egy hét alatt az Egyesült Államok. A 37 ezer ember felét az elmúlt 24 órában menekítették ki az országból - közölte hétfői, a Pentagonban tartott sajtótájékoztatóján Hank Taylor, az amerikai hadsereg vezérőrnagya.

Taylor szerint az előző napon 16 ezer embert evakuáltak Kabulból 28 katonai járattal és a szövetségesek 61 repülőgépével. A katonai járatok körülbelül 10 400, a koalíciós járatok további 5900 embert szállítottak el. A vezérőrnagy arról is beszámolt, hogy az elmúlt 24 órában öt, körülbelül járat landolt az USA fővárosában, Washington DC-ben található Dulles nemzetközi repülőtéren, fedélzetükön összesen 1300 utassal.

"Küldetésünk továbbra is arra irányul, hogy biztosítsuk a menekültek folyamatos áramlását Kabulból a közbenső állomáshelyekre és a biztonságos menedékhelyekre" - mondta Taylor. Ez ugyanakkor, legalábbis a magyar külügyminiszter beszámolója szerint nem mindig megy olajozottan:

Szijjártó: Az amerikai katonák meggátolták a Magyarországra induló emberek bejutását a kabuli légikikötőbe

A vasárnap érkezett menedékkérők nagy részét amerikai és osztrák kérésre szállították Magyarországra.

Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője, John Kirby a hétfői sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy "több ezer amerikait" evakuáltak Afganisztánból augusztus 14. óta, de nem volt hajlandó pontosítani a számot.

Vasárnap az afgán biztonsági erők egyik tagja meghalt, és több afgán megsebesült, miután egy "ellenséges személy" rálőtt a repülőtér északi kapuját felügyelő biztonsági erőkre - közölte az amerikai központi parancsnokság hétfőn. Az afgán erők, valamint az amerikai és a koalíciós csapatok viszonozták a tüzet.

Az üggyel kapcsolatban Kirby úgy fogalmazott: a tisztviselők "nem tudják meghatározni, hogy ki volt az ellenséges személy". "Arra koncentráltunk, hogy fenntartsuk a biztonságot a repülőtéren. Fenntartottuk. Sajnos ez egy afgán katona életét követelte, és több ember megsérült" - mondta.

Kirby arról is beszélt: a Pentagon tisztában van vele, hogy a tálibok megüzenték az Egyesült Államoknak, hogy az augusztus 31-i határidőig vonjanak ki minden katonai erőt Afganisztánból, és ennek továbbra is eleget kívánnak tenni. "Ez az a küldetés, amelyet a hadsereg főparancsnoka (Joe Biden amerikai elnök) ránk bízott, és ezt próbáljuk végrehajtani." Kirby szerint a Pentagon "naponta többször" tárgyal a tálibokkal.

Az amerikai elnök vasárnap arról beszélt, hogy egyeztettek a határidő meghosszabbításáról, ha az szükségessé válik. "Reméljük, hogy nem kell hosszabbítanunk, de lesznek viták ez ügyben.”.

Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója hétfői sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy az Egyesült Államok napi szinten tárgyalásokat folytat a tálibokkal "politikai és biztonsági csatornákon keresztül". Ez "óriási előrelépést" eredményez az amerikaiak és mások Afganisztánból történő kitelepítése ügyében - mondta.

Arra a kérdésre, hogy Biden elnök meghosszabbítja-e az amerikai katonai erők kivonására vonatkozó augusztus 31-i határidőt, a nemzetbiztonsági tanácsadó azzal válaszolt, hogy az elnök "napról napra foglalkozik a kérdéssel, és meg fogja hozni a döntését".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!