szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem látni a végét a kanadai korlátozásellenes tüntetéssorozatnak.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte a kamionosok országszerte zajló tiltakozásait – írja a BBC. Az ottawai parlamentben tartott beszédében megvédte a Covid-korlátozásokat, amelyek miatt a kamionosok a fővárosba vonultak. A kamionosok azért tiltakoznak, mert az USA és Kanada között ingázó kamionosoknak kötelező felvenni a Covid elleni oltást.

A rendelkezés miatt január végén több száz teherautóval érkeztek tüntetők az ország fővárosába, hétfőtől eltorlaszolták a világ legnagyobb nemzetközi függőhídját, az Ambassador-hidat egy olyan határátkelőhelyen, amelyen az USA és Kanada közötti kereskedelmi forgalom negyede halad át.

A régió autógyártói azt mondják, hogy a folyamatos blokád okozta alkatrészhiány miatt csökkenteniük kellett a termelést és a műszakok számát. Ipari szakértők szerint ez a vállalatoknál elbocsátásokhoz vezethet, és növelheti a járművek piaci árát. A világ legnagyobb gyártója, a Toyota leállította a termelést három ontarioi gyárában, és közölte, hogy ezen a héten már nem gyártanak ott több járművet. A Fehér Ház a tiltakozások befejezésére szólított fel, mondván, hogy azok az autóipart és az amerikai mezőgazdasági exportot károsítják.

Mostanra mintegy 400 teherautó maradt Ottawa központjában. A rendőrség szerdán közölte, hogy a tüntetők ellen „tulajdon elleni szabálysértés” miatt vádat emelhetnek, mivel akadályozzák a helyi lakosokat „tulajdonuk jogszerű használatában, élvezetében és működtetésében”.

Az ottawai rendőrség figyelmeztetett, hogy „bárki, aki utcákat zár le, vagy másoknak segít az utcák lezárásában, bűncselekményt követhet el”. Hozzátették, hogy egy büntetőjogi elmarasztalás a járműveik lefoglalását és az Egyesült Államokba való beutazásuk ellehetetlenítését eredményezheti, azaz elveszthetik az állásukat.

A példa ragadós lenne, de nem hagyják

Eközben a kanadai példát néhányan szerették volna meghonosítani Franciaországban is, ahol az ország déli részéből indult volna egy autós konvoj a fővárosba, hogy tiltakozzanak a járványügyi korlátozások ellen. Ezt a kezdeményezést azonban a párizsi hatóságok betiltották.

Korábbi cikkeinket itt találja a kanadai eseményekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG HVG Hetilap

Kanadai tüntetés

Rendkívüli állapotot hirdettek Ottawában, miután a koronavírus-oltás kötelezővé tétele ellen tiltakozó kamionosok és a velük szimpatizáló tüntetők már több mint egy hete megszállva tartják a kanadai főváros belső területeit, s az állandó dudálással és a motorok járatásával elviselhetetlenné teszik a helyi lakosok életét. A Szabadság konvojban elnevezésű akció résztvevőinek támogatására közösségi gyűjtést is indítottak, eddig már több mint ötmillió kanadai dollárt adtak össze a befizetők. A pénz jó része az USA-ból érkezett, ahol a republikánus politikusok némelyike aktívan támogatja a tüntetőket, Donald Trump volt elnök például azt közölte, hogy a „szélsőbaloldali holdkóros” kanadai miniszterelnök Justin Trudeau lerombolja az országot az őrült Covid-szabályaival. A tiltakozás más kanadai városokra, többek között Montrealra is átterjedt, s kedden már a világ másik végén, Új-Zélandon is megjelentek a tiltakozók a wellingtoni parlament előtt. Németországban az ellenzékbe szorult kereszténydemokraták több vezetője sürgette, hogy vonják vissza az egészségügyi dolgozók oltási kötelezettségét. A berlini kormány elutasította a kérést, arra hivatkozva, hogy nem szabad meghátrálni az oltásellenes erők előtt. Közben Ausztráliában bejelentették, hogy február 21-étől beutazhatnak az országba a beoltott külföldi turisták. A kormány 2020 márciusában zárta le határait.