szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz külügyminiszter közölte: nem hagyják magukat kibillenteni, de ha a Nyugat háborúzni akar, azt nagyon meg kell fontolnia.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Sajtótájékoztatót tartott az orosz külügyminiszter csütörtök délelőtt, amelyen egyebek mellett arról beszélt, hogy szerinte néhány ország vezetői háborúra készülnek Oroszország ellen – jelentette a Reuters.

A hírügynökség összefoglalója szerint Szergej Lavrov kérdésre válaszolva azt állította, hogy Oroszország nem gondol atomháborúra. A Sky News tolmácsa szerint úgy fogalmazott: hazája pontos katonai doktrínát követ, amely meghatározza a nukleáris fegyverek bevetésének paramétereit és feltételeit. Majd hozzáfűzte: a nyugati politikusok gondolnak mindig az atomháborúra, nem az oroszok.

Biztosíthatom önöket, nem engedjük, hogy bármiféle provokáció kibillentsen minket, de ha valódi háborút indítanak ellenünk, akkor nagy körültekintéssel kell gondolkodniuk”

– jelentette ki.

Lavrov az ukrán ellenállást ismételten a „neonáci kijevi rezsim” küzdelmének nevezte, és úgy vélekedett, hogy Európa és az Egyesült Államok megpróbálja elhallgattatni azokat az orosz médiumokat, amelyek azt mutatják be, hogy a valóságban mi zajlik Ukrajnában, azt, ahogyan a katonai művelet fejlődik, és ahogy az ukrán hadsereg – különösen a náci zászlóaljak – viselkednek a civilekkel.

Azt állította, hogy az ukrán csapatok a Donbasz régióban kirabolják a civileket, miközben visszavonulnak, máshol pedig élő pajzsként használják őket.

Amikor a zsidó családból származó Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről kérdezték, azt válaszolta, nehéz megérteni, hogyan lehet ő az elnöke egy olyan rezsimnek, amelyben virágzik a neonácizmus.

Lavrov kijelentette: nincs kétsége afelől, hogy az ukrajnai helyzetre megoldást fognak találni. Emlékezetett, hogy a felek várhatóan még csütörtökön újra tárgyalóasztalhoz ülnek.

Nem fogja azonban engedni, hogy az ország megtartsa azt az infrastruktúrát, amellyel Oroszországot fenyegette.

Azt is közölte, hogy hazája és a Nyugat párbeszédének kölcsönös tiszteleten kell alapulnia, majd azzal vádolta a NATO-t, hogy felsőbbrendű akar maradni. Állítása szerint pedig Oroszországban nagy a jóakarat, de nem fogja engedni, hogy bárki aláássa az érdekeit.

Az orosz miniszter úgy látja: az Egyesült Államokat Napóleonhoz és Adolf Hitlerhez hasonlította, amikor úgy fogalmazott,

kikívánkozik belőlem egy összehasonlítás: a maga idejében Napóleon és Hitler is arra törekedett, hogy alárendelje magának Európát. Az amerikaiak most maguk alá rendelték. Egyértelmű, hogy a NATO-ban egyáltalán nem merülnek fel kérdések, az Európai Uniónak pedig megmutatták, hol a helye”.

Oroszország – mondta – nem érzi magát politikailag elszigeteltnek, és azt is közölte: Ukrajna népének kellene döntenie arról, hogy hogyan szeretnének élni.

Arra a felvetésre, hogy ukrán illetékesek szerint az orosz hadsereg civil célpontokat is támad Ukrajnában, Lavrov közölte: az orosz katonáknak szigorú parancsba adták, hogy precíziós harci eszközökkel a katonai infrastruktúrát rombolják le.

Azt állította, információjuk van arról, hogy az Egyesült Államok aggódik, hogy elveszíti az irányítást Ukrajnában működő kémiai és biológiai laboratóriumok felett, illetve, hogy az Egyesült Királyság katonai bázist épít az országban.

(Reuters, Sky News)

A háborúról percről percre tudósításunkat ide kattintva olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!