szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz elnök erről egy Aeroflot-stewardessekkel közös találkozón beszélt, ahol azt is bejelentette, hogy nem vezet be sem hadiállapotot, sem más speciális veszélyhelyzetet Oroszországban. Aztán még viccelődni is tudott a nőtársaságban.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Minden olyan országot, amely Ukrajna felett repülési tilalmi zónát akar bevezetni, Moszkva a konfliktusba való belépőnek tekint – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök az Aeroflot orosz légitársaság légiutaskísérőivel közös találkzóján szombaton.

A felvételeken az is hallható, amint Putyin arról beszél, mit ért Ukrajna nácimentesítésén – amely gyakran szerepel mint az Ukrajna ellen indított háború egyik indoka. Szerinte arról van szó, hogy – bár szélsőségesek valóban léteznek Oroszországban is – Ukrajnában ezek ott vannak a kormányban, míg náluk nem.

A közös ebéden az orosz elnök még viccelni is tudott, amikor közölte, hogy "Mása megmutatta hogy működnek az irányítóberendezések. Megrángattam néhány a joystickot, igazán nagyszerű volt" – derül ki a Wall Street Journal munkatársának egyik Twitter-bejegyzéséből.

Vlagyimir Putyin azt is mondta, hogy nem tervezi hadiállapot kihirdetését Oroszországban. A BBC szerint azt is megemlítette, hogy csak "külső agresszió esetén" vezethetik be a hadiállapotot.

De nálunk nincs ilyen helyzet, és remélem, nem is lesz"

- mondta az elnök. A kérdés izgalomban tartja Oroszországot, mivel régóta keringenek pletykák arról, hogy Putyin a hadiállapot kihirdetését tervezi, ez esetben pedig a polgári jogot felfüggesztik, és a hadsereg átveszi a kormányzati funkciókat is.

Az orosz elnök azt is elmondta, hogy vannak más speciális veszélyhelyzetek is, amelyeket "nagymértékű külső veszély" esetén lehet alkalmazni, de ezek bevezetését sem tervezi. Megjegyezte azonban, hogy

a nyugati országok által Oroszország ellen hozott szankciók "nagyon közel állnak egy háborús deklarációhoz".

Az elnök megismételte, hogy Moszkvának meg kell védenie az oroszokat Kelet-Ukrajnában, Ukrajnát meg kell fosztani fegyvereitől és "nácimentessé" kell tenni, továbbá el kell érni azt is, hogy státusza katonailag semleges legyen.

Eközben az Aeroflot, az orosz nemzeti légitársaság bejelentette, hogy szinte minden nemzetközi járatát törli március 8-ától arra hivatkozva, hogy a „járulékos körülmények” fenyegetik a járatok működtetését. A belföldi, valamint a Fehéroroszországba repülő járatok változatlanul rendelkezésre állnak majd.

Az Aerolflot törli a nemzetközi járatait

Csak Fehéroroszországba repülnek majd a gépei.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat itt követhetik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Paul Krugman: Putyin másik nagy melléfogása

Az orosz elnök kétszeresen is rossz lóra tett: az elképzelt rövid, győzedelmes háborúból véres erőlködés lett, az orosz gazdasági erőd pedig a jelek szerint éppen összeomlik - írja Paul Krugman Nobel-díjas közgazdásza New York Timesban.

Vándor Éva hvg360

Mit tett a hatalom Vlagyimir Putyinnal?

A hatalom legalább annyira áthuzalozza az agyat, mint bármelyik drog, és ha az idegtudományok felől közelítünk a mostani eseményekhez, akkor nem nehéz arra a következtetésre jutni, hogy Vlagyimir Putyin veszélyes mentális állapotba került. Egy diktátor lélektana robbanásveszélyes elegyet alkot, legyen szó a kiválasztottság érzéséről, a nagyra nőtt egóval járó sebezhetőségről, vagy épp arról a kockázatról, amikor egy vezető nem képes megkülönböztetni a saját és az országa érdekeit.