szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lerombolt, megrongálódott épületek látszanak a felvételen.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Szinte a háború kezdete óta tart az Azovi-tenger partján fekvő, délkelet-ukrajnai Mariupol ostroma, ahol hetek óta nincs sem vezetékes víz, sem gáz, sem villany. A városban az orosz erők bombáztak már szülészetet, iskolát és ezernél is több embernek menedéket nyújtó színházat. A város polgármestere korábban arról beszélt, hogy az ottani épületek kilencven százaléka megrongálódott vagy megsemmisült.

A pusztítás mértékét a The Guardian által közzétett új drónvideó mutatja:

A 300 ezer lakosú városban a néhány nappal ezelőtti információk szerint még mindig közel 100 ezren voltak.

A civil lakosság szervezett kimenekítésére több kísérletet tettek az ukrán hatóságok, de csak kevés alkalommal jártak sikerrel (az oroszok közben azt kommunikálják, az ukránok túszként tartják ott az embereket). Csütörtökön hét humanitárius korridor megnyitásában állapodott meg Moszkva és Kijev, Mariupolból azonban nem vezet ki biztonságos folyosó – jelentette be korábban az ukrán miniszterelnök-helyettes.

A Reuters képein, amelyeket a BBC-n lehet látni, élelmiszersegélyért sorban álló mariupoliakat lehet látni, akikre orosz katonák felügyelnek. A beszámoló szerint az adományok szerdán érkeztek meg a városba.

Percről percre tudósításunkat az orosz–ukrán háborúról itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!