szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egészen máshogy emlékszik a Kreml és az Elyseé-palota a Putyin és Macron közötti telefonbeszélgetésre.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Csak a mariupoli ukrán csapatok fegyverletétele vethet véget a város bombázásának – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök kedd este, amikor egy órán át beszélt telefonon francia kollégájával, Emmanuel Macronnal. A kijelentést a Kreml közleménye tartalmazza, miközben francia tisztviselők meg arról beszéltek, hogy az orosz elnök beleegyezett, hogy átgondolja a mariupoli civilek evakuálására készített tervet. Az Elyseé-palota szerint a városban katasztrofális a helyzet, majd hozzátette, hogy a civil lakosságot mindenekelőtt meg kell védeni és lehetővé kell tenni számukra a távozást. Ezeken felül biztosítani kell számukra az ételhez, vízhez és a szükséges gyógyszerekhez való hozzáférést. Ez a rettenetes állapot a város oroszok általi ostroma következtében állt elő – írja a francia elnökség közleménye.

Franciaország, Törökországgal és Görögországgal és több emberi jogi csoporttal közösen felkínáltak Putyinnak egy kiürítési tervet. A tisztviselők szerint Putyin azt válaszolta Macronnak, hogy elgondolkodik az ajánlaton.

Ugyanakkor a megbeszélés orosz olvasatában Putyin nem tett ilyen gesztusokat, ehelyett arról beszélt Macronnak, hogy a város nehéz humanitárius helyzete akkor válik megoldhatóvá, miután az ukrán nacionalista fegyveresek beszüntetik az ellenállást és megadják magukat. További érdekessége a telefonbeszélgetésnek, miszerint azután került rá sor, hogy Mariupol polgármestere bejelentette a város elestét. Vadim Bojcsenko a várost is elhagyta azóta, az azonban ettől még lehetséges, hogy a várost védő ukrán csapatok egy része továbbra is kitart.

Korábban mi is megmutattuk azokat a felvételeket, amiket a Maxar Technologies készített az ostrom előtti és a mostani Mariupolról. A műholdképeken jól látható az a mérhetetlen pusztítás, amit a háború kitörése óta ostrom alatt álló dél-ukrajnai kikötővárosnak el kellett szenvednie.

Az orosz–ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!