szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Miután az egész nyugati világ hátat fordított Putyinnak, az orosz értelmiség elitje a lábával szavaz: tömegesen távoznak a tudományos akadémia kutatói, az informatikusok, a művészek és az újságírók.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Akár egymillióan is lehetnek azok, akik az elmúlt öt hét során elhagyták Oroszországot – írja a Deutsche Welle helyszíni tudósítások alapján. Pontos szám nincs, hiszen Grúziában és Örményországban vízumot sem kérnek az oroszoktól.

Ez a mostani korszak legnagyobb agyelszívása – nyilatkozta Andrej Losak oknyomozó újságíró a német közszolgálati portálnak Tbilisziben. Ő azért menekült el, mert az orosz értelmiség körében elterjedt a hír: Vlagyimir Putyin államfő szükségállapotot vezet be Oroszországban az ukrajnai háború kudarca miatt. Ez pedig azt jelentené, hogy nem lehet elhagyni Oroszországot.

Alla Pugacsova popsztár például Izraelben kezdett új életet színész férjével, Makszim Galkinnal. Izraelben nagy közösség él orosz anyanyelvű zsidókból, akik a Szovjetunió bukása után telepedtek le ott.

Zemfira, a rocksztár és a partnere, Renata Litvinova Párizsba ment, éppúgy mint azok, akik a bolsevik forradalom után vándoroltak ki Oroszországból. Cvetajeva, a költőnő vagy Chagall, a festő óriási orosz kolóniát talált Franciaországban a húszas években.

Ludmilla Ulickaja, a Magyarországon is jól ismert írónő berlini lakásában ad interjúkat, amelyekben elítéli Putyin háborúját Ukrajna ellen. A moszkvai Bolsoj színház príma balerinája, Olga Szmirnova Amszterdamban folytatja.

Ők csak a jéghegy csúcsát jelentik, a kivándorlók többsége informatikus, mérnök vagy orvos, aki nem lát perspektívát maga előtt Putyin Oroszországában.

Az újságírók vannak talán a legnehezebb helyzetben, hiszen az életüket félthetik Oroszországban, ahol még mindenki emlékszik, hogyan gyilkolták meg Anna Politkovszakája újságírónőt, aki leleplezte Putyin brutális háborúját a Csecsenföldön.

A mi emigrációnk erkölcsi alapon áll – mondja Andrej Losak oknyomozó újságíró. „Nem akarunk olyan országban élni, ahol a tömeg azt kiáltja, hogy Zig Heil!” Arra utalt, hogy a „Zˆ” Putyin híveinek szimbóluma, akkor skandálták, amikor az orosz elnök az Ukrajna elleni háborút éltetve rendezett nagygyűlést a Luzsnyiki stadionban Moszkvában.

A Levada közvélemény-kutató szerint Oroszországban a lakosságnak körülbelül a 20 százaléka ellenzi Putyin háborúját Ukrajna ellen. Ez mintegy 30 millió embert jelent. Közülük kerül ki az a körülbelül egymillió, aki elhagyhatta eddig Oroszországot. Putyin a távozókat „a haza ellenségeinek” nevezte, így visszatérésük a közeljövőben aligha valószínű – írja a Deutsche Welle.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!