szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Feltehetően a metángáz robbant be egy lengyelországi bányában szerdára virradó éjjel. Az áldozatok és az eltűntek mellett többen megsérültek, húsz embert kórházba vittek. A lengyel kormányfő a helyszínre utazik.

Négy vájár meghalt Lengyelországban a Jastrzebiei Széntársaság (JSW) Pniówek sziléziai szénbányájában, ahol robbanás történt szerdára virradó éjjel, éjfél után. A baleset nyomán húsz sérültet kórházba vittek, még tart a mentőakció, ami során feltehetően egy másik robbanás is történt.

A JSW szerint metángáz okozhatta a robbanást, ami 1000 méteres mélységben történt. Ekkor 42 bányász dolgozott a közelben, a húsz kimentett embert égési sérülésekkel szállították kórházba.

A helyi hatóságok délelőtt arról számoltak be, hogy a föld alatt összesen három embert találtak holtan, a negyedik áldozat azt követően hunyt el, hogy kritikus állapotban kórházba vitték.

A mentők további hét, feltehetően a föld alatt rekedt bányászt keresnek, ám a mentőakciót fel kellett függeszteni, hogy a bányatársaság intézkedéseket tegyen az újabb metánrobbanás elkerülése érdekében.

A helyszínt tűzoltók biztosítják, a sérültek szállításában két mentőhelikopter is segített.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő szerda reggel a Twitteren azt írta: gondolataiban és imáiban együtt van az elhunyt bányászok családjaival, a mentőakció alatt állandó kapcsolatban marad a sziléziai vajdával. Később bejelentette, hogy még szerdán felkeresi a katasztrófa helyszínét.

Adam Niedzielski egészségügyi miniszter eközben a Siemianowice Slaskie nevű város égési sérülések kezelésére szakosodott kórházába utazott, ahol a bányakatasztrófa kilenc legsúlyosabb sérültjét ápolják.

Címlapi képünkön egy lengyel tűzoltóató áll a bánya bejáratánál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Vállalkozás

Tényleg a Börzsönyben lenne a bányászhit arany tehenének a feje?

Hatalmas mennyiségű aranyat sejt a Börzsöny mélyében egy magyar társaság. Ők már kész tervekkel rendelkeznek: távolról fúrnának lejtaknákat a Natura 2000-es területek alá, az üzemcsarnokot is a föld alatt alakítanák ki, nem használnának cianidos technológiát. A reményeket tápláló kutatási eredmények azonban régiek, annak kiderítése pedig, hogy mennyi nemesfém található még itt, eurómilliókba és évekbe kerül. A hazai szakemberek szerint, ha valaki aranyat bányászna itthon, inkább Recsk környékén kellene keresgélnie.