szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A múlt héten Erdogan török elnök még arról beszélt, ne is fáradjon a két ország azzal, hogy Törökországba küldi a képviselőit, mert nem fogják jóváhagyni a belépésüket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Svédország és Finnország delegációja várhatóan szerdán utazik Törökországba, hogy megvitassa Ankara NATO-csatlakozásukkal szembeni kifogásait – közölte Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter.

A Sky News cikke szerint Cavusoglu újságíróknak azt mondta, hogy a két delegáció Ibrahim Kalin elnöki szóvivővel és Sedat Onal török külügyminiszter-helyettessel találkozik. Pekka Haavisto finn külügyminiszter szintén megerősítette, hogy tárgyalnak Törökországgal.

Finnország és Svédország a múlt héten nyújtotta be a hivatalos csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. A szövetség 30 tagja most vizsgálja a kérelmüket.

A török álláspont a két ország csatlakozásával kapcsolatban sokat enyhült az elmúlt egy héten. Recep Tayyip Erdogan előbb arról beszélt, hogy ugyanolyan hiba lenne felvenni a közösségbe a két skandináv államot, mint 1952-ben Görögországot, majd azt közölte: ne is fáradjon a finn és a svéd delegáció azzal, hogy Törökországba utazik, mert nem fogják jóváhagyni hazájuk csatlakozását. Törökország azzal vádolja a két országot, hogy menedéket nyújtanak olyan embereknek, akik kapcsolatban állnak az általa terroristának tartott csoportokkal, például a Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) és Fethullah Gülen követőivel.

Pénteken Erdogan telefonon beszélt a finn államfővel és a svéd miniszterelnökkel, a tárgyalások folytatásában állapodtak meg.

Kedden ugyanakkor az elnökkel szövetséges Nacionalista Akciópárt vezetője azt mondta, hogy Törökországnak fontolóra kellene vennie a NATO-ból való kilépést, ha „a körülmények megoldhatatlanná válnak”, és Törökország kénytelen jóváhagyni Svédország és Finnország tagságát.

A NATO legutóbb két éve bővült, 2020. március 27-én Észak-Macedónia lett a 30. tagja. Magyarország, Csehországgal és Lengyelországgal együtt, 1999-ben csatlakozott a katonai tömbhöz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!