szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Nemzeti Tömörülés az elmúlt 36 évben nem ért el annyira jó eredményt a francia törvényhozási választásokon, mint vasárnap. Marine Le Pen átengedi a párt vezetését másnak, hogy a parlamenti munkára tudjon koncentrálni.

Azok után, hogy a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés 89 képviselői helyet szerzett a francia törvényhozási választáson, Marine Le Pen bejelentette, hogy lemond a pártelnöki tisztségről – írja a Le Monde. Le Pen azzal indokolta a lépését, hogy a továbbiakban a parlamenti munkára kíván jobban koncentrálni.

A párt 1986 óta a legjobb választási eredményét érte el. Tavaly a francia elnökválasztás előtt egyszer már ideiglenesen lemondott, akkor Jordan Bardella volt átmenetileg a pártelnök.

A választáson Emmanuel Macron francia elnök pártja és centrista szövetségeseinek Együtt! elnevezésű koalíciója végzett az élen a francia törvényhozási választások második fordulójában, de elvesztette az abszolút többséget a nemzetgyűlésben.

A kormánypártnak a következő öt évben 246 helye lesz az 577 fős nemzetgyűlésben, ahol eddig 345 képviselővel rendelkezett. Az abszolút többséghez 289 szavazat szükséges.

A kommunistákat, a zöldeket, a szocialistákat és a radikális baloldalt tömörítő baloldali szövetség (NUPES) 131 helyet szerzett meg, s ezzel a legfőbb ellenzéki erő lesz a nemzetgyűlésben.

Macron koalíciója elvesztette az abszolút többséget a nemzetgyűlésben

A kormánypártnak a következő öt évben 246 helye lesz az 577 fős nemzetgyűlésben, ahol eddig 345 képviselővel rendelkezett.

A Nupes szövetség hétfőn azt közölte, hogy július 5-én bizalmatlansági indítványt kíván benyújtani Macron kormánya ellen. A szövetség az indítványát azzal indokolta, hogy az Együtt! nem szerzett egyértelmű többséget a vasárnapi parlamenti választásokon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Moravecz Kata EUrologus

Miért rettegnek az EU-ban attól, hogy Marine Le Pen nyerhet Franciaországban?

A francia elnökválasztás kimenetele nem csak az ottani választók számára fontos, az egész Európai Unióra jelentős hatással lehet. Az európai integrációt támogató és az orosz agressziót elítélő Emmanuel Macron kihívója ugyanis az euroszkeptikus, nyíltan Putyin-barát Marine Le Pen, aki győzelme esetén fenekestől felforgathatja az európai politikát.