A görög miniszterelnök állítja, nem tudott az ellenzék lehallgatásáról, de papíron szerinte rendben volt

A görög ellenzék egyik fontos alakját három hónapon át figyelte a titkosszolgálat: egy Predator nevű kémszoftvert vetettek be ellene. A görög kormány azonban állítja, ilyen nem történt.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
A görög miniszterelnök állítja, nem tudott az ellenzék lehallgatásáról, de papíron szerinte rendben volt

Kiriákosz Micotákisz hétfői televíziós beszédében azt állította, nem tudott az egyik ellenzéki párt vezetőjének lehallgatásáról. Micotákisz azt mondta: nem tudott arról, hogy Nikosz Andrulakiszt, az ellenzéki Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) elnökét 2021 őszén, három hónapon át megfigyelte a titkosszolgálat.

Ugyanakkor hangsúlyozta, a lehallgatás törvényes volt és pár nappal az után leállították, hogy Andrulakiszt pártelnökké választották.

Azt viszont nem fejtette ki, miért és ki rendelte a lehallgatást.

Micotákisz hozzátette, ha tudott volna az akcióról, nem adott volna rá engedélyt, mivel a szolgálat nem mérte fel megfelelően a megfigyelés politikai jelentőségét. „Ami történt, az elfogadhatatlan, mert alkalmas arra, hogy megrendítse a görög polgárok államba vetett bizalmát” – tette hozzá.

A görög miniszterelnök azután mondott televíziós beszédet, hogy a botrány kirobbanása után még pénteken lemondott a titkosszolgálat vezetője, valamint leváltották Grigorisz Dimitriadiszt, a miniszterelnöki hivatal főtitkárát. Micotákisz ezután szombaton bocsánatot kért a lehallgatott szocialista politikustól.

Andrulakisz július végén panaszt nyújtott be a görög legfelsőbb bíróságon azt állítva, a Predator nevű kémszoftverrel próbálták meg feltörni a mobiltelefonját. A szocialista politikus az Európai Parlament képviselője, és közlése szerint az Európai Parlament kiberbiztonsági szolgálata értesítette őt a lehallgatásról. A görög ellenzék hétvégi nyilatkozataiban megdöbbenésének hangot adva arról beszélt, hogy ez a botrány nem más, mint a görög kormány Watergate-ügye.

Görögországban korábban is volt arra példa, hogy lehallgatásra panaszkodnak közszereplők: áprilisban egy gazdasági újságíró szintén arról értesült, hogy a Predatorral hallgatták le, és az ügy kivizsgálását követelte.

A görög kormány tagadta a Predator használatát és Micotákisz nem említette meg hétfői beszédében az újságíró korábbi esetét, azt viszont megígérte: át fogják alakítani a titkosszolgálat működését, hogy parlamenti ellenőrzés alá kerüljön, átláthatóbban működjön, és felelősségre vonható legyen. A görög titkosszolgálat azután került a miniszterelnöki hivatal közvetlen ellenőrzése alá, miután Micotákisz 2019-ben megnyerte a parlamenti választást.