szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az apokaliptikus fenyegetések célja, hogy rákényszerítse Ukrajnát és nyugati szövetségeseit, hogy elfogadják Oroszország győzelmét a konfliktusban. A megszállt területeken a hétvégén elhamarkodottan megrendezett "népszavazások" célja, hogy kijelölje azt a vonalat, amelyet Ukrajna és a Nyugat nem léphet át – írja a Financial Times.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Financial Times cikke szerint azzal, hogy Putyin gyakorlatilag annektálta Dél- és Kelet-Ukrajna nagy részét, el akarja tántorítani Kijevet és nyugati szövetségeseit attól, hogy megtámadják azt, amit a Kreml most "orosz területnek" tekint – ezzel megalapozva a teljes mozgósítást vagy akár a nukleáris konfliktust, ha kitartanak.

"Az egész világnak Oroszország győzelméért kellene imádkoznia, mert ennek csak kétféleképpen lehet vége: vagy Oroszország győz, vagy nukleáris apokalipszis" – idézi a lap Konsztantyin Malofejevnek, egy nacionalista orosz mágnásnak az interjúját. "Ha nem győzünk, akkor kénytelenek leszünk atomfegyvereket használni, mert nem veszíthetünk" – tette hozzá Malofejev. "Tényleg azt hiszi valaki, hogy Oroszország elfogadja a vereséget, és nem használja nukleáris arzenálját?"

MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Pool/Pavel Bednyakov

A több ezer kilométernyi terület elvesztése után az elmúlt hetekben Ukrajnával szemben Oroszország defenzívába került, a szerdai bejelentés kísérlet arra, hogy megváltoztassa a kalkulációt egy olyan időszakban, amikor Moszkvának még kevesebb lehetősége van – mondta a lapnak Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute munkatársa. “Ha elkezdenek elveszíteni olyan területeket, amelyeket éppen ott szereztek, az mindenféle kérdést felvet, és ezt nem lehet egykönnyen ecsetelni. Ha ez megtörténik, az egyértelműen katonai és politikai kudarc" – mondta Lee.

Azzal, hogy Putyin orosz területté nyilvánítja ezeket a területeket, valószínűleg azt reméli, hogy meg tudja állítani Ukrajna előrenyomulását, és elriasztja a nyugatot attól, hogy további fegyvereket küldjön, mert ezzel demonstrálná, hogy "az ukrán erők vagy a Nato fegyveresei által itt végrehajtott bármilyen támadást orosz terület elleni támadásként értelmeznek" – mondta Lee.

Sok elemző is szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a részleges mozgósításnak gyors hatása lesz a harctéren, mert több hónapba telhet a tartalékosok kiképzése és az új egységek parancsnokokkal és logisztikai támogatással történő létrehozása.

A nyugalom kivetítésére tett kísérlet a hazai közönség számára – a háborút szükséges, de távoli csataként bemutatva – eddig sikeresnek bizonyult. A részleges mozgósítás bejelentése azonban közelebb hozza a háborút az otthonukhoz. Egyes oroszok máris a lábukkal szavaztak: a Jerevánba és Isztambulba tartó járatok – a kevés elérhető célállomás közül kettő, miután a nyugati országok lezárták légterüket Oroszország előtt – Putyin bejelentése után perceken belül elkeltek - jegyzi meg a Financial Times.

A közhangulatra gyakorolt hatás azonban fokozatos lesz – mondta a lapnak Tatjana Sztanovaja, az R.Politik politikai tanácsadó cég alapítója. "A mozgósítás fokozatosan fog kiterjedni. A társadalom lassan ingerült és felháborodott lesz – ne számítsunk tömeges tüntetésekre, inkább a felháborodás hullámaira – mondta. – Ez Putyin hatalmának eróziója a legtisztább formában".

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zaporizzsja vezetése bejelentette elszakadását Ukrajnától, Putyin mozgósítási bejelentése után elfogytak a repülőjegyek – a háború szerdai hírei

A részleges mozgósítást bejelentő Putyin-beszédre heves nemzetközi reakciók érkeztek, Szentpéterváron már létre is jött az első mozgósítási bizottság, az oroszok pedig felvásárolták a repülőjegyeket. Kijevi amerikai nagykövet szerint a látszat-népszavazás és a mozgósítás a gyengeség, az orosz kudarc jele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!