szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiadták az első részvételi adatokat az orosz kézen lévő ukrajnai területeken tartott népszavazásokról, eközben katonák járnak házról házra, hogy mindenkinek elvigyék a szavazólapokat, és állítólag kirúgással is fenyegetik azokat, akik nem voksolnak. Az orosz hadsereg a gátakat próbálja támadni, hogy lassítsa az ukrán előrenyomulást, de eddig nem jártak túl nagy sikerrel.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Oroszország szigorította a harc megtagadásáért járó büntetéseket

Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton aláírta az ország büntető törvénykönyvének módosítását, amely 10 év börtönbüntetést is kilátásba helyez azoknak a katonáknak, akik megadják magukat vagy megtagadják a szolgálatot, amelynek során a frontra vihetik őket. A törvénymódosítások hatályba léptek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Oroszország-szerte tiltakoznak a behívók ellen - már legalább 730 embert előállítottak

Több mint 730 embert vettek őrizetbe Oroszország-szerte a mozgósítási parancs elleni tiltakozások miatt - közölte egy jogvédő szervezet, három nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin elnök elrendelte, hogy Oroszországban a második világháború óta először behívják a sorkatonákat az ukrajnai konfliktus miatt.

Oroszország-szerte tiltakoznak a behívók ellen - már legalább 730 embert előállítottak

Már legalább 730 embert vettek őrizetbe az orosz hatóságok a mozgósítás elleni tiltakozások során.

"Tudunk együtt élni?" - kérdezi Eno Enyieokpon, a Budapestre menekült nigériai "fekete ukrán"

A Budapest Fashion Weeken mutatta be még Ukrajnában készült kollekcióját a Nigériában felnőtt Eno Enyieokpon. Informatikus diplomáját Minszkben szerezte, de ruhatervezést már Kijevben tanult. A HVG portréinterjújában arról is beszélt, mit jelent számára, hogy "fekete ukrán".

"Tudunk együtt élni?" - kérdezi Eno Enyieokpon, a Budapestre menekült nigériai "fekete ukrán"

A Budapest Fashion Weeken mutatta be még Ukrajnában készült kollekcióját a Nigériában felnőtt Eno Enyieokpon. Informatikus diplomáját Minszkben szerezte, de ruhatervezést már Kijevben tanult. A HVG portréinterjújában arról is beszélt, mit jelent számára, hogy "fekete ukrán".

Az EU külügyi főképviselője szerint komolyan kell venni az orosz atomfenyegetést

Azzal, hogy az ukránok előrenyomulnak, az oroszok pedig szinte semmilyen előre kitűzött céljukat nem érték el, az orosz hadsereg sarokba szorult, ilyen helyzetben nagyon rossz Vlagyimir Putyin reakciója – mondta a BBC-nek Josep Borrell.

Kirúgták az orosz hadsereg logisztikájának felelősét

Felmentették Dmitrij Bulgakovot, akinek a feladata az orosz védelmi miniszter helyetteseként a háború kezdetétől egész mostanáig az volt, hogy szervezze meg az orosz hadsereg logisztikáját – írja a The Guardian.

Az orosz logisztika valóban nem volt a legfényesebb az elmúlt hónapokban. Emlékezetes még a háború első heteiből, milyen ijesztően hatott, amikor egy 64 kilométer hosszú konvoj indult meg Kijev felé – hogy aztán előbb megakadjon, majd szétszóródjon, nagyrészt élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt, csak közben jó célpontot jelentsen az ukránoknak. Sok hír érkezett azóta is arról, hogy a járműveknek nem tudnak elég üzemanyagot eljuttatni a frontra, és hogy egyébként is sok baj van az orosz utánpótlással.

Litvánia nem ad menedékjogot az oroszoknak

Az oroszoknak maradniuk kell, és harcolni Putyin ellen - írta a Twitteren a litván külügyminiszter.

Az Európai Tanács elnöke azt kérte, segítse az EU azokat az oroszokat, akik most menekülnének el

Legyen Európa befogadóbb azokkal az oroszokkal szemben, akik most próbálják elhagyni a hazájukat – kérte Charles Michel. A Politico szerint Michel arról beszélt, az EU-nak segítenie kell azokat, akik veszélyben vannak Oroszországban.

A BBC eközben arról számolt be, hogy az orosz-grúz határon tíz kilométeres a sor, annyian próbálják elhagyni Oroszországot.

A megszállt területen élőknek üzent az ukrán elnök

Mivel az orosz részleges mozgósítás elvileg a megszállt területekre is vonatkozik, az is elképzelhető, hogy olyanokat is elvinnének harcolni az oroszok, akik nemrég még Ukrajnában éltek – persze nehéz feltételezni reálisan, hogy épp őket szeretnék az oroszok felfegyverezni, de a lehetőség adott.

Volodimir Zelenszkij most nekik üzent: azt kérte, próbáljanak elmenekülni, de ha nem sierült, és egy ukránt besoroznak az oroszok, akkor az első lehetséges helyzetben álljon át ukrán oldalra, és addig is minden információt, amit megszerez, adjon át az ukrán hadseregnek, és próbáljon meg szabotálni minden katonai akciót.

12 ezren jöttek Magyarországra Ukrajnából pénteken

Az ukrán-magyar határszakaszon 7276 fő érkezett pénteken, a román-magyar határszakaszon 4989 ukrán menekült jött - tette közzé a rendőrség.

Tényleg nekünk fájnak jobban az oroszok elleni szankciók?

Bár sokan bíztak abban, hogy az orosz gazdaság egyből megroppan az Ukrajna elleni háború nyomán elrendelt nyugati szankciók miatt, ez nem történt meg. Ugyanakkor az sem igaz, hogy ezek az intézkedések nem érnek semmit sem. Próbálunk igazat tenni abban, kinek is fájnak jobban a szankciók.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!