szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sikerült eljutni oda, hogy Iránban sokan már az Egyesült Államok elleni vereséget ünneplik.

Katar 2022
Különös a helyszín, különös az időpont, különös a hangulat, végképp különös az, hogy miként került ide, és milyen társadalmi, politikai abszurditások fogadják, de itt van: a futball világbajnokság megérkezett Katarba. És mindezektől nem függetlenül, hanem ezek mellett is ez az év fő sporteseménye. Kövesse a meccseket és a mellettük zajló vitákat is a hvg.hu-val.
Friss cikkek a témában

Az idei foci-vb nagyon látványosan megmutatja azt, hogy mennyi minden van a világon, ami fontosabb a labdarúgásnál. Előbb a mérhetetlen korrupció, amivel Katar elnyerte a rendezést és az építkezéseken meghalt rabszolgák miatt, majd jött a szivárványos karszalagok betiltása, és mindennek a csúcsán a botránysorozat Irán körül.

Az ország forrong, a rezsimet támogató és a tiltakozók pártján álló szurkolók a lelátón esnek egymásnak, a játékosok az első meccsük előtt nem énekelték a himnuszt, és állítólag a hatalom azzal fenyegeti a focistákat, hogy ha tiltakozni mernek, a családjukat éri baj.

Ilyen helyzetben játszották le kedd este az Irán–Egyesült Államok-meccset, ami a két ország feszült viszonya miatt amúgy sem lett volna nagyon baráti. Az USA 1-0-ra győzött, ezzel Irán kiesett a csoportjából. Majd sorra jöttek a videók arról, hogy Iránban többen az utcán ünneplik a válogatott vereségét, tűzijátékkal, sőt, volt, aki Amerika-párti jelszavakat skandálva.

Az Iran Wire beszámolója szerint az egyik legnagyobb ünneplést Szakkezben tartották, a városban, ahonnan Mahsza Amini származott – az országos lázongások az után indultak el, hogy a 22 éves nő szeptemberben meghalt, miután az erkölcsrendészet letartóztatta.

Ahogy a külföldi médiának többen is elmondták, az országban nagy vita van most a válogatott megítéléséről. Sokan, akik most ünnepelnek, úgy érzik, hogy a csapat az elnyomó rendszert képviseli, így az ő bukásuk valójában az ország sikere. Mások szerint a válogatott a nép csapata, nem a rezsimé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sirdel Ervin hvg360

Iránban két forradalom zajlik egyszerre, és az egyik biztosan győzni fog

Nem tudtunk úgy végigmenni az iráni utcán, hogy ne ugorjon elénk boldogan néhány fiatal lány, akik többnyire kendő nélkül, mosolyogva fotózkodnak és mindegyikük a "Zan, Zendegi, Azadi", vagyis a "Nők, Élet, Szabadság!" jelszóval búcsúzik. Riportunk készítői olyan iráni városokban is jártak, ahol a látogatás napján is öltek meg tüntetőket.