szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A találkozón téma volt a két kormánypárt, a Kínai Kommunista Párt és az Egységes Oroszország közötti együttműködés és az ukrajnai konfliktus is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Orosz–kínai stratégiai együttműködésről és az ukrajnai konfliktusról is tárgyalt Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese és Hszi Csin-ping kínai elnök Pekingben. A pekingi állami rezidencián tartott találkozóról Medvegyev, aki a kormányzó Egységes Oroszország párt elnöke is, a Telegram-csatornáján videót osztott meg.

Az orosz politikus közlése szerint a találkozón téma volt a két kormánypárt, a Kínai Kommunista Párt és az Egységes Oroszország közötti együttműködés is, a megbeszélést pedig nagyon hasznosnak nevezte.

A volt orosz elnök átadta tárgyalópartnerének a hivatalban lévő orosz államfő üzenetét is. Ebben szerinte Vlagyimir Putyin méltatta „az orosz-kínai politikai párbeszéd és gyakorlati együttműködés példátlan szintjét”, és kifejezte meggyőződését, hogy a kétoldalú állam- és pártközi kapcsolatok tovább fejlődnek majd a Kínai Kommunista Párt új vezetésével való együttműködésben.

„A két fél számos fontos nemzetközi kérdésben is »óraegyeztetést tartott«, megállapítva, hogy Moszkva és Peking megközelítései a világ legaktuálisabb problémáira vonatkozóan nagymértékben egybeesnek” – tájékoztatott Medvegyev, aki kitért a stratégiai külpolitikai koordinációra, egyebek között az ENSZ-ben és más multilaterális platformokon, beleértve a Sanghaji Együttműködés Szervezetét, a BRICS-et és a G20-csoportot. Megvitatták a posztszovjet térség helyzetét, beleértve az ukrán válságot – tette hozzá.

Hszi Csin-ping egyebek között azt hangoztatta, hogy az ukrajnai konfliktus elhúzódása egyik félnek sem előnyös. A Hszinhua kínai hírügynökség szerint Hszi kifejezte Peking reményét, hogy az ukrajnai válságban minden fél észszerű magatartást, önmérsékletet tanúsít, és hogy politikai eszközökkel oldják meg a biztonsági aggályokat. Hszi azt is közölte Medvegyevvel, hogy reméli, a Kínai Kommunista Párt és az Egységes Oroszország elősegítheti a Kína és Oroszország közötti stratégiai együttműködés elmélyítését.

„A kínai fél készen áll az Oroszországhoz való közeledésre, hogy folyamatosan új korszakba mozdítsa elő kétoldalú kapcsolatainkat” – idézte a kínai vezetőt a TASZSZ orosz hírügynökség. A RIA Novosztyi hírügynökség szerint Medvegyev és az Egységes Oroszország két másik vezetője a KKP Központi Bizottságának meghívása alapján tárgyal kedden és szerdán Pekingben. A Vedomosztyi című orosz lap december közepén, egy meg nem nevezett diplomáciai forrásra hivatkozva azt írta, hogy Hszi és Putyin az év utolsó napjaiban eszmecserét folytathat majd egymással. A tárgyalást a forrás feltételezése szerint videokonferencia formájában fogják megtartani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Világ

Újra pártfőtitkárrá választották és még jobban bebetonozták a hatalomba Hszi Csin-pinget

Akkora hatalmat szerzett magának Hszi Csin-ping a Kínai Kommunista Párt kongresszusán, amekkora kínai elnöknek évtizedek óta nem volt: nem elég, hogy újraválasztották és hogy most már a korábbi szabályoktól eltérve akárhányszor újraválaszthatják, a tőle távolabb álló politikusok kikerültek a párt döntéshozó testületeiből is.