szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az alsóházban republikánus, a felsőházban demokrata többség lesz.

Az amerikai Kongresszus ünnepélyes ülése helyi idő szerint kedden délben kezdődik, majd a képviselőház a délutáni órákban tartja meg saját alakuló ülését. Az alsóház ülésének első napirendi pontja a házelnök megválasztása, amelyet egyenkénti, szóbeli szavazással bonyolítanak le, a sikeres választáshoz a szavazatok több mint felére van szüksége a jelöltnek.

A jelölés joga a többségi republikánusoké, akik vezetőjüket Kevin McCarthy kaliforniai képviselőt indítják a pozícióért, megválasztása ugyanakkor nem ígérkezik könnyűnek, mert a képviselőcsoporton belül néhányan ellenzik elnökségét. Kevin McCarthy ezért hétfőn újabb engedményeket, és garanciákat jelentett be a személyével szemben kifogásokat hangoztató párttársai meggyőzésére.

A házelnök megválasztásáig a képviselőház tagjai nem tehetik le a képviselői esküt, és emiatt nem kezdődhet el a törvényhozói munka sem.

Az elmúlt két évben a demokrata Nancy Pelosi töltötte be az elnöki pozíciót, aki 2007 és 2011 között már volt vezetője a képviselőháznak.

Az Egyesült Államok 118. Kongresszusát november 8-án választották meg az amerikaiak. Az alsóház, a képviselőház tagjait 2 évre választják, így az teljesen megújult, míg a felsőház, a Szenátus tagjait 6 évre választják, ezért kétévente a szenátori helyek mintegy harmadára írnak ki választást.

Fülke - Amerikai választások: A trumpizmus legnagyobb ellensége Donald Trump

Miért nem értékelhető sikerként, hogy a Republikánus Párt elvitte a Képviselőházat és szoros versenyt fut a Szenátusért? Közéleti podcastunk legfrissebb adásában az amerikai félidős választások eredményeit elemeztük és arra kerestük a választ: lehet-e trumpizmust csinálni Trump nélkül, miután minden jel arra mutat, hogy részvétele a demokraták malmára hajtja a vizet.

A 118. Kongresszus képviselőházában a 435 képviselői helyből, 222-t foglalhat el republikánus politikus, 212-t demokrata, és egy hely betöltetlenül, miután a megválasztott képviselő, a demokrata Ronald McEachin virginiai politikus november elhunyt.

A 100 tagú szenátusban formálisan a republikánusoknak van több képviselője, ugyanis 49 szenátorral rendelkeznek, míg a demokratáknak 48 szenátora van, ugyanakkor a 3 hivatalosan függetlenként feliratkozó szenátor a demokrata párthoz kötődő politikus. Decemberben Kirsten Sinema arizonai demokrata szenátor bejelentette, hogy az új Kongresszusban függetlenként politizál majd, miután bizonyos kérdésekben nem ért egyet pártjával, valamint a Washingtonban zajló, pártlogikán alapuló döntéshozatallal.

Távozik a renegát amerikai szenátor, elveszíti a többségét a Demokrata Párt

Ha nincs meg a többség, akkor Kamala Harris szavazata dönt. Kyrsten Sinema arizonai szenátor pénteken bejelentette, hogy kilép a Demokrata Pártból, amelynek színeiben 4 éve tagja a törvényhozásnak. Ezzel technikailag elveszíti az 51-49 szavazatarányú többséget Biden pártja a Szenátusban, de ahogy a BBC megjegyzi ez nem hoz jelentős változást az amerikai döntéshozatalban, mivel szavazategyenlőség esetén a demokrata Kamala Harris alelnök szavazata dönt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!