szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az indiai kormány korábban a legfelsőbb bíróságon próbálta meg ellehetetleníteni a brit közszolgálat indiai műsorszórását, de nem járt sikerrel.

A BBC indiai irodáiban, Delhiben és Mumbaiban is razziát tartottak az indiai adóhivatal tisztviselői, alig néhány héttel azután, hogy megjelent egy Narendra Modi miniszterelnökkel szemben kritikus dokumentumfilm, amelyet később a kormány letiltott.

Több újságíró iratait és telefonját elvették, az irodákat pedig lepecsételték.

Az indiai adóhatóság közleménye szerint a kedd reggeli házkutatások a BBC indiai üzleti tevékenységével kapcsolatos adócsalási vizsgálat részei voltak, és több számlát és pénzügyi aktát lefoglaltak. A BBC a hivatalos reakciója szerint együttműködik az ellenőrökkel és zavartalanul folytatja a műsorszolgáltatást.

A Guardian kiemeli, hogy a rajtaütés épp akkor történt, amikor áll a bál az „India: The Modi Question” című, kétrészes dokumentumfilm miatt, ami a több mint 1000, főleg muszlim ember halálát okozó, 2002-ben kitört erőszakos hindu-muszlim zavargásokról szól és az északnyugat-indiai Gudzsarát állam akkori miniszterelnökének, Modinak a felelősségére összpontosít.

Modit évek óta kísérik az erőszakban való bűnrészességére vonatkozó vádak, és ezek miatt majdnem egy évtizedre kitiltották az Egyesült Államokból. A BBC dokumentumfilmjéből most az is kiderült, hogy egy akkori brit kormányzati dokumentum szerint Modi "közvetlenül felelős" azért, mert nem állította le a muszlimok meggyilkolását a zavargások során, és kimondta, hogy az erőszak "a népirtás minden jegyét magán viselte".

A sorozatot Indiában nem jelent meg hivatalosan, de a Modi-kormányt így is felháborította. Az indiai vezetés elfogultsággal és "gyarmati gondolkodásmóddal" vádolta a műsorszolgáltatót, arra hivatkozva, hogy Modit 2012-ben egy legfelsőbb bírósági testület minden vád alól felmentette.

Sürgősségi törvényeket léptettek életbe, hogy betiltsák a dokumentumfilm linkjeinek vagy klipjeinek megosztását a közösségi médiában. Ennek ellenére rendeztek vetítéseket dokumentumfilmnek az egyetemeken, és a rendőrség többeket őrizetbe vett.

A BBC-t a dokumentumfilm miatti felháborodás óta fokozottan ellenőrzik, többek között a legfelsőbb bírósághoz fordultak a műsorszolgáltató indiai betiltása érdekében, amit a bírák elutasítottak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!