szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatalom szerint a farkasfalkát a falujuktól távolt tartani igyekvő bárányok története túlságosan emlékeztet Peking és Hongkong viszonyára.

Két férfit letartóztattak Hongkongban, mert a hatóságok szerint „lázító” képeskönyvek birtokában voltak – írja a BBC. Ők az elsők, akiket a könyvek puszta birtoklásáért elvittek a rendőrök, miután a könyvek kiadóját még tavaly bebörtönözték. A hatóságok olvasatában a könyvek – amelyek a farkasokat a falujukból visszatartani próbáló juhokról szólnak – a hongkongiakra és a kínai kormányra utalnak. A letartóztatások a kritikusok szerint a hongkongiak jogainak újabb csorbítását jelentik.

A Human Rights Watch „szégyenletesnek” nevezte a letartóztatásokat, és közölte, hogy a terület a gyarmati időkből származó zendülési törvényt használja a másként gondolkodók elleni fellépéshez. A hongkongi média jelentése szerint a rendőrség március 13-án tartóztatta le a 38 és 50 éves férfiakat a lakásukon, és lefoglalták a Yangcun című sorozat részét képező könyvek több példányát.

Mindkét férfit óvadék ellenében szabadon engedték, de a következő hónapban jelentkezniük kell a rendőrségen – közölték a hatóságok. A tisztviselők megerősítették, hogy a könyvek ugyanazok, amelyek tavaly egy nagy visszhangot kiváltó per tárgyát képezték – ahol a bíróságnak azt kellett megállapítania, hogy a Yangcun-könyvek az állam elleni lázadásra szítottak-e.

A bíróság úgy ítélte meg, hogy a képeskönyvek „lázító szándékkal” készültek, és öt beszédterapeutát 19 hónap börtönbüntetésre ítélt a könyvek kiadásáért. A 25 és 28 év közötti vádlottak rajzos e-könyveket készítettek, amelyeket egyesek úgy értelmeztek, hogy a hongkongi demokráciapárti mozgalmat próbálták elmagyarázni a gyerekeknek. A három könyv egyikében egy birkákból álló falu ver vissza egy csapat farkast, akik megpróbálják elfoglalni a településüket.

Hongkong Kína különleges közigazgatási területe. Azonban az „egy ország, két rendszer” elv alapján a lakosok bizonyos, a szárazföldön elérhetetlen szabadságjogokat élvezhetnek. Ezek a jogok viszont csorbulni kezdtek, amióta Peking 2020-ban nemzetbiztonsági törvényt vezetett be válaszul a kormány ellenőrzése elleni, hónapokig tartó hongkongi tüntetésekre 2019-ben. Peking szerint a törvényre azért volt szükség, hogy stabilitást teremtsen a városban – de a kritikusok szerint a törvény célja az ellenvélemények elfojtása és Hongkong autonómiájának gyengítése volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!