szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A svédek biztosak abban, hogy NATO-tagok lesznek, hiába gáncsolja csatlakozásukat egyelőre Törökország és Magyarország is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Svédország továbbra is biztos abban, hogy a NATO tagja lesz annak ellenére is, hogy Törökország úgy döntött, egyelőre csak Finnország csatlakozását ratifikálja – jelentette ki pénteken Tobias Billström svéd külügyminiszter sajtótájékoztatóján. Billström szerint a „kérdés nem az, hogy Svédország NATO-tag lesz-e, hanem az, hogy mikor”. „Ami a biztonságunkat illeti, a helyzetünk most jobb, mint amikor előterjesztettük csatlakozási kérelmünket” – jelentette ki.

„Ez azonban a helyzet olyan alakulása, amelyet nem akartunk... katonai integrációnk a NATO-ba, illetve együttműködésünk Finnországgal folytatódik” – mondta arról, hogy pénteken a török elnök csak Finnország NATO-tagságának elfogadására tett ígéretet. Erdogan ugyanakkor jelezte, hogy Svédország NATO-csatlakozását illetően negatív a megítélése, miután Stockholm még nem adta ki Ankarának azt a mintegy 120 „terroristát", akiket Törökország követel.

Billström arról is beszélt, hogy Svédország mindent teljesített a tavaly június 28-án Madridban aláírt török-svéd-finn háromoldalú memorandumban foglalt vállalásokból. Hangsúlyozta: Stockholm a megállapodásban foglaltaknál se kevesebbet, se többet nem hajlandó megtenni.

A törökökhöz hasonlóan Magyarország is csak Finnország NATO-csatlakozását hajlandó egyelőre elfogadni, erről március 27-én szavazni is fog az Országgyűlés, a Fidesz frakcióvezetője pedig jelezte: a nagyobbik kormánypárt el fogja fogadni a finnek csatlakozását.

Csak a finnek NATO-csatlakozásáról szavaz a parlament március 27-én

Alig 24 órája még az volt a hivatalos álláspont, hogy március 31-én együtt szavaznak a svéd és a finn csatlakozásról, ez változott most: a finnekét előrehozták, a svédekét - amit a török elnök nagyon nem támogat - a bizonytalan jövőbe halasztották.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!