Tetszett a cikk?

Tizenkét hete tüntetnek Izraelben a hatalomba decemberben visszatérő Benjamin Netanjahu igazságügyi reformja ellen. A jobboldali politikus ellen az elnök és saját védelmi minisztere is felemelte szavát – utóbbit Netanjahu fel is mentette. Vasárnap este óta Izraelben országszerte tüntetnek, csak Jeruzsálemben jelenleg 115 ezer ember van kint az utcákon. Netanjahunak végül hétfő délutánra sikerült megállapodnia saját koalíciós partnereivel: elhalasztják az igazságügyi törvény reformját.

Tízezrek tüntetnek Jeruzsálemben, Tel-Avivban és Haifában, miután Benjamin Netanjahu miniszterelnök kirúgta védelmi miniszterét, Yoav Galantot.

Az i24 értesülései szerint Netanjahu az igazságügyi reform befagyasztása mellett döntött, erről pedig már tájékoztatta is a Fehér Házat. A Times of Israel információi szerint a kormány fontolóra vette Yoav Galant kirúgásának semmissé tételét is.

Izrael miniszterelnökének a helyi sajtó információi szerint sikerült megállapodnia őt zsaroló koalíciós partnerével, Itmar Ben-Gvirrel is, aki belement abba, hogy nyárig elhalasztják a szavazást az igazságügyi törvény átszabásáról.

 

Az izraeli sajtó szerint meghátrált Netanjahu: nyárig befagyasztják az igazságügyi törvény reformját

Az országban hónapok óta tízezrek tüntettek a kormány igazságügyi reformja ellen, Netanjahu pedig az izraeli sajtó értesülései szerint engedett a nyomásnak. Azonban nem véglegesen: a helyi média beszámolói alapján csupán nyárig tolják el a szavazást arról a törvényjavaslatról, ami a kormány hatáskörébe adná a bírók kinevezését.

Netanjahu azonban Yoav Gallant visszatérését feltételhez kötötte: azt kérné volt védelmi miniszterétől, hogy mondjon le parlamenti mandátumáról – ám miniszteri posztját az izraeli sajtó szerint mégis megtarthatná. Ezzel a miniszterelnök gyakorlatilag szavazatmaximalizálásra játszik: kizárná annak a lehetőségét, hogy egyik minisztere ellene szavazzon, ha az igazságügyi törvény a kneszet elé kerül.

Hétfőn koradélután Netanjahu a Twitteren szólalt meg. Egy szót sem írt arról, hogy mi fog történni az igazságügyi reformmal, viszont minden tüntetőt arra kért, demonstráljanak békésen. "Testvérek vagyunk" - üzente Izrael miniszterelnöke. A vasárnap esti tüntetések után Netanjahuhoz közel álló források szerint a miniszterelnök hétfőn reggel akart beszédet tartani az igazságügyi törvény módosításával kapcsolatban, beszéde viszont egyelőre késik.


A decemberben hatalomra került szélsőjobboldali kormány egy olyan törvénytervezetet akar áttolni a törvényhozáson, vagyis a kneszeten, ami eltörölné a Legfelsőbb Bíróság felügyeleti jogkörét a végrehajtó hatalom, vagyis a kormány felett. Ez azt jelentené, hogy ha elfogadják a törvénytervezetet, akkor a mindenkori politikai hatalom még a bírák kinevezésébe is beleszólhatna. Viszont ez a reform Benjamin Netanjahu rövidtávú céljait is kiszolgálná, mivel a miniszterelnök ellen három korrupciós per is folyamatban van. Ez ellen tiltakoznak a tüntetők és Yoav Galant védelmi miniszter is, akit annak ellenére mentett fel Netanjahu, hogy a saját párttársáról van szó.

Yoav Galant hétfőn azt jelezte: hajlandó miniszter maradni, ha Netanjahu lemond az igazságügyi reform tervéről.

Itamar Ben-Gvir, Netanjahu koalíciós partnere hozzá közel álló források beszámolója szerint nem csupán a koalícióból való kiszakadást, hanem kormányból való teljes kivonulást fontolgatja – vagyis lemondana a nemzetbiztonsági tárca éléről – ha Netanjahu befagyasztja, vagy leállítja a tervezett igazságügyi reformot. Pártja, az Ocma Jehudit álláspontja azonban egyelőre még nem ismert, hiába akarta őket is megszólaltatni az ügyel kapcsolatban a Times of Israel. Egyes híresztelések szerint ha Ben-Gvir maga ki is ugrik a koalícióból, pártja nem tart vele, hanem továbbra is támogatnák Netanjahut. Egy biztos: Ben-Gvir hétfőn délután tárgyalt Netanjahuval, a helyi sajtó beszámolója szerint sikerült megállapodniuk. Megállapodásuk részleteit azonban mindeddig nem hozták nyilvánosságra.

AFP / Ahmad Gharabli

Az izraeli kormány igazságügyi minisztere, Yariv Levin az i24 beszámolója szerint a Twitteren azt írta, hogy bárhogy is döntsön Netanjahu az igazságügyi reformmal kapcsolatban, tisztelni fogja a döntését. Levin viszont hangot adott aggodalmának is: szerinte olyan helyzet alakult ki Izraelben, amiben bármelyik pillanatban összeomolhat mind a kormány, mind a Netanjahu pártja, a Likud. „Mindannyiunknak meg kell tennie mindent a kormány és a koalíció stabilitásáért” – írta. Levin viszont egészen mást tesz a háttérben, mint amit kifelé kommunikál: ő tervezte az igazságügyi rendszer átalakítását és sajtóbeszámolók szerint nagyon ragaszkodik is hozzá. Annyira, hogy Ben-Gvirhez hasonlóan azzal fenyegetőzik, hogy lemond, ha a befagyasztják a reform elfogadását.

Az i24 arról ír, hogy forrásaik szerint Netanjahu akár népszavazást is kiírhat a tervezett igazságügyi reformról.


18 hónap után hétfőn lemondott Izrael New York-i főkonzulja, tiltakozásképp azellen, ahogyan az izraeli kormány átalakítaná az igazságügyi törvényt. Asaf Zamir a lemondását bejelentő levélben azt írta: „itt az ideje, hogy csatlakozzak az Izrael jövőjéért folytatott harchoz”.


A Reuters beszámolója szerint a egy izraeli szakszervezet arra kérte a Izrael nagykövetségeinek munkatársait, hogy szolidaritásképp a tüntetőkkel tartsanak ők is szerte a világon sztrájkot. A hírügynökségnek egy meg nem nevezett nagykövetségen dolgozó forrás azt mondta, hogy Izrael nagykövetségeinek és konzulátusainak munkatársai maguk döntik el, hogy csatlakozni akarnak-e a sztrájkhoz, vagy sem.

„Az izraeli nép egysége, a felelősség érdekében arra szólítom fel önöket, hogy azonnal állítsák le a törvénykezést” – jelentette ki Jichák Hercog izraeli államfő hétfőn hajnalban, akkor, amikor Galant kirúgása nyomán már órák óta tüntetések zajlottak Tel-Avivban és Jeruzsálemben is.

Az izraeli rendőrség keményen lépett fel a tüntetőkkel szemben: könnygázt és vízágyút is bevetett.

AFP / Ahmad Gharabli

Megszólalt a tervezett igazságügyi reformmal kapcsolatban Jair Lapid, az ellenzék vezetője is: azt mondta, „nemzeti párbeszéd” megkezdésére van szükség Izraelben. „Felszólítom Netanjahut, hogy tegye semmissé Yoav Galant védelmi minisztert elbocsátó döntését” – jelentette ki Lapid hétfő délelőtti beszédében.

Izraelben tízezrek vonultak utcára, autópályát zártak le, barikádokat állítottak; az elnök is Netanjahu ellen

Már a repülőgépek sem szállnak fel a reptérről Tel Avivban. Az államfő felszólította Netanjahut, hogy azonnal állítsa le az igazságügyi reformot. Az igazságügyi reform leállítására szólított fel az országot megbénító tömegtüntetések nyomán Jichák Hercog izraeli államfő hétfőn hajnalban.

Jeruzsálemben a helyi sajtó beszámolója szerint hétfő délutánra a tüntetők száma elérte a 115 ezret. A helyi sajtó tudósítása szerint a kneszet épülete előtt két vízágyúval felszerelt teherautó áll, mindkettő a demonstrációra érkezőkre mered. Egyelőre nem vetették be őket, azonban a helyi rendőrség lezárta a parlamenthez vezető főutat, arra kényszerítve a tüntetőket, hogy mellékutcákon keresztül próbálják újra megközelíteni az épületet.

Jair Lapid nem csupán a tévékamerák, hanem a jeruzsálemi tüntetők előtt is felszólalt, ahol azt mondta: „nem fogunk elhallgatni és nem nyugszunk addig, míg Izraelnek új alkotmánya nem lesz”. „Ha azt akarják, hogy itt éljünk, akkor tiszteletben kell tartaniuk értékeinket” – tette hozzá Lapid – „minden, ami nekünk szent, az számukra kevésbé fontos, mint azok a dolgok, amik számukra szentek”.

Hétfőn délután két tüntető behatolt az izraeli parlamentbe, őket a biztonságiak dobták ki. A hatóságok három embert letartóztattak, mert rátámadtak Jeruzsálemben a rendőrökre.

Jeruzsálemben a rendőrök igyekeznek távol tartani a tüntetőket a parlament épületétől:

HAZEM BADER / AFP

Tel-Avivban pedig egy autós próbált meg elgázolni tüntetőket:


Az izraeli sajtó beszámolója szerint hajnal óta blokád alatt tartják a kormányellenes tüntetők Tel-Aviv autópályáját. A hatóságok délután azonban elkezdik kiüríteni a területet: lovas rendőrökkel és megerősített rendőri egységekkel próbálják kiszorítani a demonstráció résztvevőit.

„Ez már az izraeli miniszterelnök túléléséről szól” – jelentette ki a BBC kérdésére Yuval Shany, az Izraeli Demokrácia Intézet kutatója. Értékelése szerint Netanjahu olyan helyzetbe kavarta magát, amiből alig tud kimászni: ha lefújja a reformot, saját szélsőjobboldali szövetségeseivel kerül szembe, ha nem fújja le, akkor viszont az izraeli néppel.

Országos sztrájk kezdődött hétfőn, emiatt pedig leállt az ország legnagyobb repülőterének forgalma is. A Ben-Gurion reptéren mostanra becsekkolni, illetve poggyászt feladni sem lehet. Több izraeli újság arról ír, hogy a sztrájk hírére egyes légitársaságok törölték Izraelbe tartó járataikat. A Wizz Air Londonból Tel-Avivba tartó repülőgépe nem szállt fel, viszont az EasyJet délután egy órakor igen. A Turkish Airlines és a lengyel LOT nem indít hétfőn egyetlen járatot sem Tel-Avivba.


A sztrájkhoz a Times of Israel beszámolója szerint csatlakoznak a bankok és a boltláncok, sőt, az egyetemek is is, amik koradélután kezdtek el bezárni. A BBC arról ír, hogy az ország két legnagyobb kikötőjében is leállt a munka magyar idő szerint nem sokkal délután fél egy előtt. Egyes beszámolók szerint az országban az egészségügyi szolgáltatások is akadoznak, miután a tüntetők szinte az összes fontosabb útvonalat blokkolták az országban. A helyi McDonald's is jelezte, hogy csatlakoznak a sztrájkhoz:

Hétfőn nem csupán az igazságügyi reformot ellenzők vonulnak utcára: délutánra tüntetést jelentett be az a szélsőjobboldali csoport is, ami támogatja a kormányt és az igazságügyi rendszer átalakítását. A Times of Israel beszámolója szerint a csoport először azt tervezte, hogy Tel-Avivban vonul fel hétfő este, azonban később módosítottak terveiken: Jeruzsálemben fognak tüntetni. Sajtóértesülések szerint Netanjahu pártjának egyik vezetője privát Whatsapp-csoportokban arra biztatja híveit, hogy csatlakozzanak az igazságügyi reformterv mellett tüntetőkhöz.

A rendőrség ezért komoly erőket csoportosít az izraeli parlament épületéhez. A szélsőséges La Familia korábbi demonstrációin többször is rátámadtak a rendőrökre és az igazságügyi reform ellenzőire is, a hatóságok pedig most is arra számítanak, hogy lehetnek összecsapások az igazságügyi törvény reformját ellenzők és a kormány támogatói között.

Nem csak a La Familia áll ki az igazságügyi törvény átszabása mellett: a Times of Israel beszámolója szerint 17, komoly befolyással bíró rabbi kérte levélben hétfőn arra a kormányt, hogy ne álljon el a reform tervétől. A vallási vezetők szerint „elképzelhetetlen, hogy a kisebbség erőszakkal és anarchiával erőltesse rá a véleményét mindenki másra az utcákon.


.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!