szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jens Stoltenberg először járt az ukrán fővárosban a háború kitörése óta.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Csütörtökön meglepetésszerű látogatást tett Kijevben a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg – közölte az észak-atlanti szövetség szóvivője a dpa hírügynökséggel. A főtitkár először járt az ukrajnai háború tavaly februári kezdete óta az ukrán fővárosban.

Stoltenberg a Szent Mihály-kolostor külső falánál tisztelgett az elesett ukrán katonák emléke előtt, és megtekintette egy kilőtt orosz páncélos kiállított roncsát a főváros központjában – jelentette a Reuters a helyszínről. Látogatásának programjait nem hozták nyilvánosságra.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára (b) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijevi sajtóértekezletén 2023. április 20-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt.
MTI/AP/Efrem Lukackij

Stoltenberg a háború kezdete óta fáradhatatlan támogatója Ukrajnának. Április elején úgy nyilatkozott, hogy „a NATO Ukrajna mellett fog állni, ameddig szükséges”, és meghívta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a katonai szövetség július 11-12-én a litván fővárosban rendezendő csúcsértekezletére.

Ukrajna a NATO-szövetségben látja a jövőjét, és tavaly szeptemberben bejelentette, hogy gyorsított tagságra pályázik, miután Oroszország annektálta az általa részben elfoglalt négy ukrajnai régiót.

Frissítés:

Jens Stoltenberg a találkozó utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy az ukrán NATO-tagság kérdése előkelő helyen fog szerepelni a szervezet júliusi, Vilniusba szervezett csúcstalálkozójának napirendjén. Ezt azért sem eshetett nehezére Stoltenbergnek kijelenteni, hiszen egészen bizonyos, hogy a rendezvényre meghívott Zelenszkij fel fogja vetni a témát. „Ukrajna jövője a NATO-ban van, ebben minden szövetséges egyetért” – mondta Stoltenberg, majd hozzátette, hogy a szövetség jelenlegi célja, hogy biztosítsa Ukrajna győzelmét a háborúban. Ezeken felül a főtitkár szerint a csúcstalálkozón is és a Ramsteini légibázison találkozó Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (ez egy 54 országból álló szövetség, a 31 NATO-tagállamon kívül 23 egyéb ország is a tagja – a szerk.) ülésén is szó lesz az Ukrajnának nyújtandó további katonai támogatásokról.

Kaiser Ferenc: Putyinnak pont annyira kell egy háború a NATO-val, mint üveges tótnak a hanyatt esés

Ha Moszkva a NATO által nem túl nagy vehemenciával, de kitartóan támogatott Ukrajnát sem tudja legyőzni, a NATO-val szemben lényegében nulla esélye lenne - mondta a hvg360-nak adott interjúban Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Csakhogy Putyin célja egy befagyott, alacsony intenzitású háborúval is „csodálatosan" megvalósulhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!