szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fang Binnek továbbra is szigorú hatósági felügyelet alatt kell maradnia.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A hírek szerint szabadon engedték azt a kínai újságírót, akit még három éve akkor vettek őrizetbe, amikor a vuhani koronavírus-kitörés miatt elrendelt zárlatról tudósított – írja a The Guardian. Fang Bint vasárnap engedték ki az őrizetből – számolt be több médium is a férfi családjához közeli forrásokra hivatkozva. Fang a szabadulása után ezek szerint Pekingbe utazott, ahol családja egy része él, majd hétfő reggel visszaküldték Vuhanba, ahol továbbra is szigorú felügyelet alatt áll.

Fang azon kínaiak közé tartozott, akik azért kerültek a hatóságok célkeresztjébe, mert nyilvánosan beszámoltak a világ első nagy Covid–19 járványhullámának és az azt követő lezárásnak az eseményeiről. Ő és egy másik újságíró, Csen Csiu-si 2020 februárjában tűnt el Vuhanból. Csen 2021 szeptemberében bukkant fel újra egy barátja YouTube-oldalán élőben sugárzott videóban, amelyben azt állította, hogy depresszióban szenvedett. Eltűnéséről nem közölt részleteket.

Fang eltűnését zűrzavar és titkolózás övezte. Ellentmondásos jelentések jelentek meg arról, hogy őrizetben volt-e, a szüleivel élt-e felügyelet alatt, vagy internálták – ezen utóbbi lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy hat hónapig vád nélkül tartsanak fogva valakit.

Vasárnap az Associated Press idézett egy forrást, aki azt állította, hogy Fangot három év börtönre ítélték „kötekedés és bajkeverés” miatt. Ezt a meglehetősen homályos vádat rendszerint a politikai másként gondolkodókkal szemben alkalmazzák. A Radio Free Asia hozzátette, hogy Fang a büntetését egy vuhani büntetés-végrehajtási intézetben töltötte.

2020 decemberében a korábbi ügyvédből lett újságíró Zsang Zsant négy év börtönbüntetésre ítélték ugyanezen vád alapján, mert tudósított Vuhanból. Zsang nem sokkal letartóztatása után éhségsztrájkba kezdett, és támogatói többször is komoly aggodalmukat fejezték ki az egészségi állapota miatt. 2021-ben Zsang egykori ügyvédje azt nyilatkozta, hogy az ítélet „figyelmeztetés” a kínai kormány részéről, és azt sugallta, hogy védencét a kemény bánásmód megtorlásként érte.

A kínai kormányt a Covid–19 felbukkanása óta folyamatosan az átláthatóság hiányával vádolják. A 11 millió embernek otthont adó Vuhan volt az első a sok város közül világszerte, ahol zárlatot rendeltek el, a hatóságok pedig igyekeztek szigorúan ellenőrizni az információáramlást, akár az újságírók letartóztatása árán is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Kínai való világ – 2. rész: Két nappal azelőtt, hogy 11 millió vuhanit bezártak

Mi köze van a vaskézzel uralkodó kínai elitnek a kommunizmus eszméihez? Hogyan működik az országban a cenzúra a kultúrában és a digitális térben? Kína kifelé erőt sugároz, belül viszont mindent megtesz azért, hogy 1,4 milliárd polgárát ellenőrizze, manipulálja és információs buborékban tartsa. Katarina Baer újságíró és Kalle Koponen fotográfus könyvében három sanghaji lakos életét követi nyomon a 2020-as koronajárvány idején. Történeteiken keresztül azt próbálják kideríteni, hogy az elnyomó intézkedések és a magánélet alapjait fenyegető állami beavatkozás ellenére miért elégedett mégis sok kínai az ország vezetésével. A Kínai való világ című kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.