szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bahmutnál és Zaporizzsjánál is erőteljesebbek a harcok.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Megkezdődött az ukrán ellentámadás, ezzel a háború új szakasza kezdődött el – írja a Washington Post. A lap négy egymástól független, nevük elhallgatását kérő ukrán katonai forrásra hivatkozva írja, hogy a délkeleti frontvonalnál lendültek intenzív támadásba csapataik.

Az ukrán hadsereg szóvivője megerősítette azt is, amiről korábban számos orosz katonai blogger is beszámolt, hogy csütörtökre fokozódtak a harcok Zaporizzsja megyében, ugyanakkor hozzátette, az ukrán egységek továbbra is védekező állásokban vannak, így nem tulajdonítana ezeknek nagyobb jelentőséget. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter arról számolt be, hogy Ukrajna 1500 katonával és 150 fegyverezett járművel van jelen a térségben, de állítása szerint egyelőre visszaverik támadásaikat – az ukrán fél ezzel szemben magát tartja sikeresebbnek a harcokban.

Ellentámadásnak nevezte azonban a Donyeckben dúló harcokat, amelyekről korábban a védelmi minisztérium azt mondta, Bahmut környékére, valamint a frontvonal délebbi szakaszaira koncentrálódnak majd – idézi a Meduza. Ukrán jelentések szerint a térségben lévő csapatok mindenhol előretörtek, 200 és 1100 méter közötti távon hatoltak be az oroszok által megszállt területekre.

Hónapok óta találgatások övezték azt, mikor kezdik meg az ellentámadást az ukrán csapatok, ugyanis a tavaly tavaszi-nyári harcokhoz képest komoly változást hozhatnak a Kijevnek küldött nyugati fegyverek és a NATO által biztosított kiképzés is. Kijev következetesen nem árulta el, mikor indul az oroszok által elfoglalt területek visszaszerzésére irányuló támadás, néhány napja a védelmi minisztérium egy videóban is megerősítette, hogy nem lesz hivatalos bejelentés, ugyanis „a tervek szeretik a csendet, a szavak csak bajt okoznak”.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!