szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kirill pátriárka vezette orosz ortodox egyház értelmezésében egy pacifista álláspont eretneknek tekinthető azon az alapon, hogy közel áll a "földi mennyország" megteremtésének gondolatához.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

A héten tárgyalja egy orosz ortodox egyházi bíróság Ioann Burdin, kitaszított pacifista pap ügyét – írja a Meduza. A Moszkvától bő 300 kilométerre északkeletre fekvő Kosztroma városának klerikusa régóta hangos kritikusa az ukrajnai háborúnak.

Burdinnak június 16-án lesz az első meghallgatása, a panasz szerint pacifista alapállása „aláássa a hívek bizalmát a pátriárkában és a püspökökben", valamint árt az egyháznak és egységének.

A vádlott az ügy egyes anyagait közzétette a Telegram-csatornáján, innen tudjuk, hogy az orosz ortodox egyház tulajdonképpen eretnekséggel vádolja.

A dokumentumok szerint az egyház értelmezésében egy pacifista álláspont eretneknek tekinthető azon az alapon, hogy közel áll a „földi mennyország" megteremtésének gondolatához, ahelyett, hogy várna a végítélet után eljövendő világra.

Amellett, hogy a pacifizmust az eretnek utópista gondolkodással kapcsolja össze, az egyház vádjai között szerepel az is, hogy az orosz ortodox egyház történelmileg mindig is „megáldotta a hazát védő harcosokat", és hogy a volt pap pacifista álláspontja kifejezetten oroszellenes, ezért „elfogadhatatlan".

Az orosz ortodox egyház nem független az orosz államtól, és annak mindenkori vezetőjétől, soha nem is volt az. Történelmileg az ortodox egyház a fejedelem meghosszabbított karja, az uralkodónak alárendelt entitás. Ez nincs máshogy ma sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!