Tetszett a cikk?

A korábbi napoknál valamivel nyugodtabban telt az éjszaka Franciaországban, ám a rendőrök az utóbbi 24 órában is mintegy 1300 tüntetőt vettek őrizetbe. Az erőszakhullámot az váltotta ki, hogy kedden egy rendőr igazoltatás közben Párizs Nanterre nevű külvárosában agyonlőtt egy 17 éves, algériai származású fiatalembert. Bár a rendőrt őrizetbe vették és emberölés vádjával eljárást indítottak ellene, a rendőrséget rasszistának tartó tiltakozók attól tartanak, a vétkes nem nyeri el büntetését. A Tour de France azért a zavargások ellenére is elindult.

Már 45 ezer rendőr teljesített szolgálatot Franciaországban, ám csak részleges eredményt értek el: Párizsban valamivel csökkent a feszültség, míg Marseille-ben és Lyonban komolyabb zavargások törtek ki, mint a korábbi esték során. Az erőszakos akciókat végrehajtó kisebb csoportok folytatták a fosztogatást is: Párizsban üzletközpontokat támadtak meg, Strasbourg-ban pedig egy Apple-boltot ürítettek ki. „A köztársaság fog győzni, nem a zavargások résztvevői” – mondta péntek este Gérald Darmanin belügyminiszter, aki szerint az 1300 letartóztatás ellenére a mostani éjszaka jóval nyugodtabb volt, mint a csütörtöki. Akkor több mint kilencszáz erőszakos tiltakozó került rendőri őrizetbe. A belügy adatai szerint kedd este óta már mintegy háromszáz rendőr szerzett komolyabb sebesült.

A legsúlyosabb összecsapások Lyonban és Marseilleben voltak, utóbbi városban annak ellenére is sokezren verődtek össze, hogy leállították a tömegközlekedést. A dél-franciaországi kikötővárosban nyolcvan embert tartóztattak le a rendőrök, s bár a belügyminisztérium több száz egyenruhást vezényelt Marseille-be, a polgármester további erősítést kért.  A fosztogatók kiraboltak egy fegyverboltot is, ám a puskák mellé lőszert nem vittek magukkal.

Lyonban a tüntetők autókat gyújtottak fel és tűzijátékkal támadtak a rendőrökre. Helyszíni jelentések szerint Párizsban már annyi a rendőr, hogy a tiltakozóknak nem volt esélyük nagyobb csoportok létrehozására. Ennek ellenére kisebb rendbontások voltak, a rendőrök 120 embert vettek őrizetbe. Bár a jobboldali politikusok a rendkívüli állapot bevezetését követelik Emmanuel Macrontól, az államfő eddig nem tartotta szükségesnek a rendőrségnek nagyobb jogköröket szavatoló intézkedés meghozatalát.

 

ZAKARIA ABDELKAFI / AFP

A 17 éves Nahel M-et szombaton temetik el Nanterre-ben, a családtagok azt kérték, újságírók ne vegyenek részt a gyászszertartáson. A francia labdarúgó válogatott tagjai is megszólaltak és felszólították az erőszakos tiltakozókat, hogy hagyják abba a rombolást. „Az erőszak helyett a gyász, a párbeszéd és az újjáépítés idejét kell élnünk” – hangsúlyozta a csapatkapitány, Kylian Mbappé. A hatóságok még mindig bíznak abban, hogy sikerül elkerülni a 2005-ös „külvárosi lázadás” megismétlődését, akkor 17 napig tartottak a véres zavargások.

A feszültség ellenére megkezdődött a francia kerékpáros körverseny, a Tour de France. A bringások Spanyolországból indulnak és hétfőn lépnek be Franciaországba. A szervezők közölték, készek arra, hogy a zavargások folytatódása miatt esetleg megváltoztassák a verseny útvonalát. A tervek szerint a Tour de France július 23-án ér véget a párizsi befutóval.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!