szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az értesülést egy ukrán tábornok és a Pentagon is megerősítette.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Megérkeztek Ukrajnába az amerikaiak által küldött kazettás bombák – írja a CNN. Az értesülést Olekszandr Tarnavszkij ukrán dandártábornok és a Pentagon is megerősítette.

„Megkaptuk, de még nem vetettük be őket” – jelentette ki Tarnavszkij. „Az ellenség tudja jól, hogy a bombák birtokában előnyhöz jutottunk. Az oroszok nagyon tartanak tőle, hogy a front teljes vonalán használni fogjuk ezeket” – tette hozzá.

Sokakat meglepett az USA döntése, mivel a kazettás bombák használatát nemzetközi szerződés tiltja, ugyanakkor ezt a szerződést sem Washington, sem Kijev, sem Moszkva képviselői nem írták alá. Az ukránok tavaly év vége óta kérték az amerikaiakat, hogy küldjenek nekik kazettás bombákat, egyfelől azok hatékonysága miatt, másfelől pedig azért, mert az ukrán csapatok szűkölködnek a 155 mm-es lőszerekben (ilyen kaliberű tarackokat kaptak többek között az amerikaiaktól és a britektől) és a most kapott kazettás bombák megfelelnek ennek a kritériumnak is.

Az aggodalmak ugyanakkor jogosak, mivel a kazettás bombák komoly veszélyt jelentenek a polgári lakosságra is, mivel a kiszórt tölteteknek nagyjából a 10-15 százaléka nem robban fel egyből és a harcok elültét követően komoly a kockázata, hogy civilekben tehetnek kárt.

Veszélyes a civilekre is, mint a taposóakna, de akkor miért nem tilos mégsem a kazettás bomba?

Az USA azért küldhet vitatott lőszert Ukrajnának, mert a pillanatnyi katonai előny ezúttal is felülírja a jogi és erkölcsi megfontolásokat.

A félelmeket az amerikaiak és az ukránok is igyekeznek eloszlatni, egyfelől azzal, hogy csak a „megfelelő” helyeken vetik majd be a bombákat, illetve azzal, hogy Kijev írásba adta, hogy lakott területek fölött nem használja a fegyvert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!