szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egészségügyi Világszervezet szerint terhes nők tízezrei vannak közvetlen életveszélyben, az ENSZ szerint nemzetközi jogot sérthet Gáza teljes ostroma.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Bár kedd reggel is szóltak hírek arról, hogy hamarosan megnyitják a segélyszállítmányok előtt a Gázai övezet és Egyiptom között a Rafahnál található határátkelőt, ebből délelőtt semmi nem valósul meg.

Így továbbra is Egyiptomban vesztegelnek a Hamász által uralt területen élő civil lakosság megsegítésére szánt, létfontosságú humanitárius szállítmányok. Ezek között van az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 84 ezer köbméternyi egészségügyi segélyszállítmánya is, amely 300 ezer ember alapvető szükségleteinek ellátására lenne elég.

Margaret Harris, a WHO szóvivője a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy hiába állapodott meg a szervezet főigazgatója Abd el-Fattáh esz-Szíszivel a határátkelő megnyitásáról, az izraeli bombázások miatt egyszerűen nem lehet biztosítani a rafahi átkelőt.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, egy a BBC által hitelesnek talált felvétel szerint nemcsak a gázai oldal van veszélyben, a határátkelőt ugyanis az egyiptomi oldalon is légi csapás érte. Egyiptom már hétfőn közölte, hogy addig nem fogja megnyitni a Gázai övezet déli részén található, rafahi határátkelőt, amíg nem kapnak garanciát az egyiptomi határőrök biztonságára vonatkozóan.

Egyetlen út vezethet kifelé Gázából, de nem tudni, mikor nyitják meg az egyiptomi határátkelőt

A segélyek bejuttatása és a külföldi állampolgárok kimenekítése is ezen múlik.

Több mint 84 ezer terhes nő élete forog kockán

A WHO szerint legalább 44 gázai kórházat ért támadás október 7. óta, miközben az áram és vízhiány miatt azokban az intézményekben is igen nehéz az orvosi munka, amelyek még állnak.

Ez egy rémisztő, igazán nyomasztó várakozás, miközben mindannyian csak segíteni akarunk

– így jellemezte a WHO szóvivő a helyzetet. Arra is kitért, hogy a Gázai övezetben jelenleg 84 ezer terhes nő van, az ő életüket közvetlenül is veszélyezteti a segélyszállítmányok visszatartása.

 

MUSTAFA HASSONA / ANADOLU / Anadolu via AFP

Nincs tiszta ivóvíz

Közben az ENSZ helyi segélyszervezetének, az UNRWA arra figyelmeztet, hogy mivel a Gázai övezetben gyakorlatilag elfogyott a tiszta ivóvíz, hamarosan fertőző betegségek fognak tombolni a területen.

Az UNRWA szerint Gáza utolsó működő tengervíz-sótalanító üzeme  – amely a tengervizet ihatóvá teszi – tegnap leállt. Juliette Touma, a szervezet munkatársa a BBC-nek arról beszélt, hogy a segélyszállítmányok – elsősorban az üzemanyagszállítmányok – beérkezése nélkül nem lesz tiszta víz a térségben.

ALI JADALLAH / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP

Azt is közölte, hogy Izrael hétfőn rövid időre, három órára megnyitotta az egyik vízvezetéket a Gáza déli részén fekvő Hán Júnisznál, de ez idő alatt a Gázában élő emberek alig 14 százaléka volt képes vízhez jutni.

Az ENSZ szerint illegális az izraeli evakuációs parancs

Miközben egyre súlyosabb a gázai humanitárius katasztrófa, az ENSZ emberi jogi hivatala kedden közölte, hogy illegális, sőt bűncselekménynek minősülhet az, hogy Izrael a Gázai övezet evakuálására szólította fel a palesztin lakosságot.

Aggodalmunk szerint ez a parancs, Gáza teljes ostromának elrendelésével együtt nem tekinthető jogszerű ideiglenes kiürítésnek, és ezért a civilek erőszakos kitelepítésnek minősülhet, ami sérti a nemzetközi jogot

idézi Ravina Shamdasanit, az ENSZ emberi jogi hivatalának szóvivőjét a Guardian.

Ahogy arról korábban számos cikkünkben beszámoltunk ár, Izrael az 1400 halálos áldozatot követelő október 7-i terrortámadásokra válaszul a Gázai övezetet irányító iszlamista terrorszervezet, a Hamász teljes felszámolását ígérte. Ostrom alá vette az enklávét, és több mint 1 millió embert szólított fel, hogy költözzenek északról az övezet déli részére.

Arról, hogy történetileg mi vezetett a Gázai övezet katasztrófájához, ebben a cikkünkben írtunk részletesen:

A Gázai övezet egy lehetetlen helyzet szülte kényszermegoldás, amibe emberek halnak bele évről évre, egyre többen

A terület és az ott élők tragédiáját egy világ nézi a neten, miközben arról folytatnak parttalan vitát egymással a népek, hogy Izraelnek van-e több joga megvédeni magát, vagy a gázai palesztinoknak élni?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!