szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai külügyminiszter órákkal azt követően érkezett az országba, hogy a török rendőrségnek könnygázzal és vízágyúval kellett feloszlatnia egy délkelet-törökországi amerikai légibázis ellen vonuló többszázas tüntető tömeget.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Törökországba érkezett Antony Blinken, hogy Gázáról tárgyaljon török kollégájával Hakan Fidannal – írja a Guardian. Az amerikai külügyminiszter órákkal azt követően érkezett az országba, hogy a török rendőrségnek könnygázzal és vízágyúval kellett feloszlatnia egy délkelet-törökországi amerikai légibázis ellen vonuló többszázas tüntető tömeget. Ezen utóbbi jól jelzi a török közvélemény feszültségekkel teli hangulatát, amit jórészt a Gázában zajló háború fűt.

Recep Tayyip Erdogan elnök korábban azt is kijelentette, hogy nem tekinti terroristáknak a Hamász tagjait, szerinte ők inkább Isten harcosai, akik a szülőföldjüket védik, sőt, a török elnök azt is közölte a hétvégén, hogy nem tekinti többé partnernek Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőt. Mindennek tetejébe Erdogan még látványosan el is utazik a török fővárosból hétfőn, amit nehéz másként értelmezni, mint Blinken lekezelő semmibevételét, így mindezek ismeretében már talán kijelenthetjük, hogy az amerikai külügyminiszternek nagyon nehéz dolga lesz, ha bármi érdemlegeset el akar érni a látogatásával.

Vélhetően mindebbe belejátszik az is, hogy Erdogan megunta a közel-keleti kérdés fölött bábáskodó USA jelenlétét a térségben, és szívesebben látná magát a regionális béketeremtő szerepkörében, az ő békéjének pedig deklaráltan része egy független és önálló palesztin állam.

Ugyanakkor a New York Times értesülései szerint az amerikai diplomácia nemcsak a mézesmadzaggal próbálkozik a régióban, hanem hoztak magukkal korbácsot is, legalábbis erre utal, hogy az USA megüzente Iránnak és a Hezbollahnak, hogy kész katonailag is beavatkozni a konfliktusba, amennyiben támadásokat indítanának Izrael ellen.

Blinken egy valóságos közel-keleti körutazás keretében érkezett Ankarába, hiszen szombaton Jordánia fővárosában, Ammánban találkozott a katari, a szaúdi, az egyiptomi, az emirátusokbeli és a jordániai külügyminiszterrel és mindannyian az azonnali tűzszünet szükségességét hangsúlyozták. Vasárnap Blinken váratlanul Ciszjordániába utazott, ahol a Palesztin Hatóság elnökével, Mahmúd Abbásszal tárgyalt, majd még aznap továbbutazott Irakba, ahol Mohammed az-Szudáni miniszterelnökkel egyeztetett.

Már csak az a kérdés, hogy milyen megállapodásokra tudott jutni az amerikai diplomácia vezetője a regionális szereplőkkel, ugyanis Izrael egyelőre kizár mindenféle tűzszünetet egészen addig, amíg vissza nem kapja a túszokat, mely erőfeszítésében Washington támogatja is Tel-Avivot, ez viszont éles ellentétet alkot a muszlim vezetők által hangsúlyozott azonnali tűzszünet koncepciójával.

Az izraeli–palesztin háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Amerikai atomtengeralattjáró érkezett a közel-keleti vizekre, a jordániai légierő segélyszállítmányokat dobott le a Gázai övezetre - percről percre a háborúról

A jordániai akciót személyesen II. Abdullah király jelentette be, az amerikai tengeralattjárón túl már két repülőgép-hordozó is szolgál a térségben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!