szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szervezet vezetője az ENSZ-ben azt mondta, csak „kényelmes illúzió”, hogy a Gázai övezetben dúló háborút a nemzetközi törvényekkel összhangban vívják.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Gázában semmi sem maradt az egészségügyi rendszerből – mondta Chris Lockyear, az Orvosok Határok Nélkül (Médecins Sans Frontières, MSF) főtitkára az ENSZ Biztonsági Tanácsában a The Guardian szerint.

„Az izraeli hadsereg egyesével rombolta le a kórházakat. Ami pedig megmaradt, az nagyon kevés az ilyen vérengzések mellett. Ez abszurd” – jelentette ki a főtitkár, hozzátéve, az csak „kényelmes illúzió”, hogy a Gázai övezetben dúló háborút a nemzetközi törvényekkel összhangban vívják.

Lockyear szerint nincs függetlenül ellenőrzött bizonyíték arra, hogy a gázai egészségügyi létesítményeket katonai célokra használták volna. „A nemzetközi jog betartása helyett a kórházak szisztematikus ellehetetlenítését látjuk. Ezáltal az egész egészségügyi rendszer működésképtelenné vált” – fogalmazott.

Mint mondta, az MSF október 7-e, a Hamász Izraelben végrehajtott támadása óta kilenc egészségügyi intézményt volt kénytelen evakuálni, legutóbb a hán-júniszi Nasszer kórházat.

WHO: Működésképtelenné vált a hán-júniszi kórház az izraeli támadás után

Az Egészségügyi Világszervezet munkatársai nem tudtak bejutni az épületbe.

Lockyear a sérültekről is beszélt. „Betegeinknek katasztrofális sérülései vannak, leszakadt, összezúzott végtagokkal és súlyos égési sérülésekkel érkeznek. Kifinomult ellátásra, hosszú és intenzív rehabilitációra van szükségük. Az orvosok nem tudják ezeket a sérüléseket a csatatéren vagy a lerombolt kórházak romjai között kezelni” – mondta. Hozzátette azt is, hogy nincs elég kórházi ágy, nincs elég gyógyszer és nincs elég felszerelés, a sebészek pedig érzéstelenítés nélkül végzik az amputációkat.

„Félünk” – mondta végül Lockyear, aki szerint az MSF csapatai „kimerültnek” tűnnek. Beszámolóját azzal zárta, hogy tűzszünetre szólított fel: „Követeljük a nemzetközi humanitárius jog által ígért védelmet. Tűzszünetet követelünk mindkét féltől.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!