szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Missouriban az ország egyik legszigorúbb abortusztilalmának lazításához vált szabaddá az út.

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

Három amerikai államban elutasították, hétben megszavazták a választók a művi terhességmegszakítást tiltó törvények enyhítését vagy hatályon kívül helyezését az erről szóló, az amerikai elnökválasztással párhuzamosan összesen tíz államban tartott referendumon; Missouriban az ország egyik legszigorúbb abortusztilalmának lazításához vált szabaddá az út.

Meghalt egy 28 éves nő, miután egy texasi kórházban azt mondták neki: bűn lenne beavatkozni a vetélésébe

Arra hivatkozva nem kapott gyakorlatilag semmilyen ellátást – leszámítva a fájdalomcsillapítót és az “érzelmi támogatást” -, hogy egy ideig még kimutatható volt a magzat szívhangja.

A választások eredményei hét amerikai államban rögzítik az abortuszhoz való jogot, Missouri pedig az első olyan állam, amelyben a vonatkozó törvénymódosítás csak a terhesség késői szakaszában – legalább a 21. hét után – tiltaná annak megszakítását. “Ma a missouriak történelmet írtak, és egyértelmű üzenetet küldtek: a terhességgel kapcsolatos döntések, beleértve az abortuszt, a fogamzásgátlást és a vetélés kezelését, személyes és magánügyek, amelyeket a páciensekre és családjaikra kell hagyni, nem pedig a politikusokra” – fogalmazott nyilatkozatában Rachel Sweet, a Missouriak az Alkotmányos Szabadságért jogvédő szervezet kampánymenedzsere.

Az abortusztilalom feloldásáról összesen tíz államban kezdeményeztek népszavazást. Míg Florida, Nebraska és Dél-Dakota állam szavazói elutasították, Missouri mellett Arizonában, Coloradóban, Marylandben és Montanában elfogadták a törvénymódosításokat. A nevadai választók többsége szintén az abortuszhoz való jog mellett adta le a voksát, ám az erről szóló törvénymódosítás csak akkor lép érvénybe, ha 2026-ban egy újabb szavazáson azt megerősítik. New York államban ugyanakkor egy másik, a “terhesség kimenetele” alapján történő megkülönböztetést tiltó módosítási javaslat győzött.

A választók többsége (57 százaléka) Floridában is az abortusztilalom enyhítésére szavazott, de míg a legtöbb államban az egyszerű többség is elég egy kezdeményezés sikeréhez, Floridában a voksok 60 százalékára lett volna szükség az igenek győzelméhez.

A változtatások csak azután léphetnek érvénybe, hogy a bíróságok elrendelik a terhességmegszakítást tiltó, illetve korlátozó helyi törvények hatályon kívül helyezését.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök áprilisban, még államfőjelöltként jelentette be, hogy megválasztása esetén a szövetségi államok hatáskörébe utalná a terhességmegszakítás szabályozását. A tiltásra vonatkozóan általános kivételként javasolta az erőszak vagy vérfertőzés révén létrejött várandósságot, valamint az édesanya életét veszélyeztető terhességet.

A vérző fül, az elesett Biden és az ugráló Musk – Nagyítás-galéria Trump visszatéréséről

Pár hónapja még a vádlottak padján ült, ma a fél országgal ünnepelteti magát – összegyűjtöttük az amerikai elnökválasztás elmúlt fél évének legjobb és legjellegzetesebb fotóit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!