Jelentősen befolyásolhatja az ukrajnai háború menetét Joe Biden döntése, amivel engedélyezte az ukránok számára, hogy oroszországi célpontokat is támadhassanak a nekik korábban átadott ATACMS-rakétákkal.

Ezek hatótávja ugyanis 300 kilométerre is kiterjed és bár az oroszokat nem érte váratlanul a döntés, de így is igen érzékeny veszteségeket szenvedhetnek el.
Mint azt korábban mi is megírtuk, augusztus végén készült egy térkép arról, hogy milyen orosz katonai célpontok találhatók az ATACMS-ek hatótávján belül és akkor az amerikai katonai agytröszt, az Institute for the Study of War 245 ilyen objektumot azonosított. Bár Moszkva a légierejének mintegy 90 százalékát kivonta erről a területről, ugyanakkor nem is a légibázisok jelentik a legcsábítóbb célpontot, hanem a hadianyagraktárak és talán, ami még fontosabb, az ukrajnai háborúban részt vevő alakulatok magasabb egységeinek parancsnoki állomásai, tehát a dandár- és hadosztályparancsnokságok.
Már csak azért is, mert logisztikai képtelenség volna az oroszok számára ezek mindegyikét kiüríteni és a rakéták hatótávolságán kívülre telepíteni. Egy ukrán tüzérparancsnok elmondása szerint a korábbi eszközeikkel képtelenek voltak az orosz dandárszintű egységek parancsnoki pontjait támadni, mivel ezeket az oroszok a frontvonal mögött 100-150 kilométerre állították fel. Az ATACMS-rakétákkal azonban megváltozik a helyzet.
Joe Biden döntése azért is fontos, mert ezzel megnyílik a lehetőség arra, hogy hasonló értelmű elhatározásra jusson a brit politikai vezetés is, ami azt jelentené, hogy az ukránok a London által nekik korábban leszállított Storm Shadow rkétákat is bevethetik az oroszországi területek ellen. Ezen utóbbiak 550 kilométeres hatótávja pedig még az ATACMS-rakétákét is meghaladja, azaz az ukránok számára Moszkva is elérhető célponttá válna.
Bár az ukrán sajtóban már olvasni olyan híreket, miszerint ez a londoni döntés meg is született, ugyanakkor hivatalosan a brit kormány még nem kommentálta Washington lépését.