Sokezer kivégzett ember holtteste lehet egy szíriai tömegsírban
Megkínzott, kivégzett lázadókat földelték el munkagépekkel a jogvédők szerint egy tömegsírban.
HVG
Egy szíriai tömegsírban legalább 100 ezer ember holtteste van, akiket Bassár el-Aszad megbuktatott elnök korábbi kormánya ölt meg – állítja a Reutersnek Mouaz Musztafa, a Szíriai Sürgősségi Munkacsoport elnevezésű, amerikai központú érdekvédelmi szervezet vezetője.
Musztafa azt is elmondta, a holttesteket a Damaszkusztól 40 kilométerre északra található al-Qutayfahnál találták, ez egyike annak az öt tömegsírnak, amelyeket az évek során azonosított. A jogvédő úgy fogalmazott, a százezres szám egy nagyon óvatos becslés, szerinte sokkal több áldozatról lehet szó.
Arról is beszámolt, hogy sikerült olyan emberekkel beszélniük, akik részt vettek a holttestek elföldelésében, köztük a munkagépek vezetőivel, akik a sírokat ásták. Kiderült, gyakran az volt a feladatuk, hogy összenyomják a tetemeket, hogy beleférjenek a gödrökbe. Utána törmelékkel kellett lefedniük a sírokat.
Musztafa ugyanakkor aggódik, hogy a helyeket nem őrzik megfelelően, attól tart, a bizonyítékokat eltüntetik.
Becslések szerint több százezer embert öltek meg Szíriában a 2011-ben kezdődő polgárháborúban. Sokakat előtte megkínoztak Aszad börtöneiben, majd kivégezték őket.
Bassár el-Aszad december 8-án menekült el Szíriából Oroszországba, amikor világos lett, hogy a felkelők megdöntik a rendszerét. Azóta megnyíltak a börtönök és egyre több borzalom került napvilágra:
A legóvatosabb becslések szerint is tízezreket vertek és gyötörtek meg válogatott módszerekkel a szíriai Saydnaya-börtönben. Amitől a leginkább féltek az ott sínylődők hozzátartozói – a föld alatti titkos celláktól – azt egyelőre nem találták meg, de ami kiderült, az is bőven elég ahhoz, hogy pontos képet kapjunk arról, hogyan uralkodott Bassár el-Aszad.
Borítóképünkön: a damaszkuszi Saydnaya-börtönben talált hóhérkötél.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
A Tisza Párt elnöke reagált Orbán Viktor interjújára, amelyben a miniszterelnök azon kesereg, hogy Varga Judit, Magyar volt felesége már nincs a politikában.