Izrael is bejelentette kilépését az Emberi Jogi Tanácsból
Gideon Szaár külügyminiszter szerint Izraelt megszállottan démonizálja a tanács és több határozatban ítélték el, mint Iránt, Kubát, Észak-Koreát és Venezuelát együttvéve.
HVG
Izrael szerdán kilépett az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából (UNHRC) – közölte be Gideon Szaár külügyminiszter az X-en. Izrael egy nappal azután jelentette be, hogy nem marad a szervezet tagja, hogy az Egyesült Államok is kilépett.
„Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hagyományosan védi az emberi jogok megsértőit, lehetővé téve számukra, hogy elbújjanak az ellenőrzés elől, mindeközben megszállottan démonizálja az egyetlen közel-keleti demokráciát, Izraelt” – írta Szaár nyilatkozatában. „Ez a testület az emberi jogok előmozdítása helyett egy demokratikus ország támadására és az antiszemitizmus propagálására összpontosít” – tette hozzá.
Israel welcomes President Trump’s decision not to participate in the UN Human Rights Council (UNHRC). Israel joins the United States and will not participate in the UNHRC. The UNHRC has traditionally protected human rights abusers by allowing them to hide from scrutiny, and…
A külügyminiszter úgy véli, egyértelmű a velük szembeni megkülönböztetés: Izraelt száznál is több alkalommal ítélték el határozatban, többször, mint Iránt, Kubát, Észak-Koreát és Venezuelát együttvéve.
Donald Trump is hasonló indokokat fogalmazott meg, mint Szaár. Az amerikai elnök azt mondta, a szervezet eredeti céljával ellentétben védelmet nyújtott a „szörnyű emberi jogi sértéseket” elkövető országok számára, miközben Izraellel szemben az indokoltnál keményebben lépett fel. Trump már első ciklusa alatt, 2018-ban is kiléptette az USA-t az UNHRC-ből.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.