szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán államfőt diktátornak nevezni „nagy adag cinizmust feltételez” Petr Pavel szerint.

A brit miniszterelnök szerint Volodimir Zelenszkij Ukrajna demokratikusan megválasztott vezetője. Keir Starmer szerda este telefonon beszélt az ukrán politikussal, akit támogatásáról és arról biztosított, hogy ez London hivatalos álláspontja.

Kijelentésével Starmer az amerikai elnök, Donald Trump szavaira reagált, aki Zelenszkijt diktátornak, középszerű komikusnak nevezte, akinek szerinte a felmérések szerint nagyon alacsony a támogatottsága.

Az ukrán elnök megbízatása hivatalosan tavaly májusban járt le, választást pedig a háborúra tekintettel nem tartottak. Az elnök- és parlamenti választás megrendezését ugyanis ilyen körülmények között az ukrán alkotmány ideiglenesen felfüggeszti, a hadiállapot pedig mindkettőt tiltja.

A brit miniszterelnök hangot adott annak az álláspontjának is, hogy tökéletesen észszerű döntés a választások felfüggesztése háborús időkben, és kiemelte, hogy a II. világháború idején Nagy-Britannia is így tett.

Az ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésben a brit kormányfő megerősítette, hogy támogatja az Egyesült Államok vezetésével kifejtett erőfeszítéseket egy olyan tartós béke elérésére, amely visszatartja Oroszországot bármilyen jövőbeni agressziótól.

Trump: Zelenszkij egy diktátor, és jobb, ha gyorsan lép, mert nem marad országa

Donald Trump egyre súlyosabb kijelentéseket tesz Ukrajnáról, illetve az ország vezetéséről.

Nem sokkal korábban Kemi Badenoch, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Konzervatív Párt vezetője és miniszterelnök-jelöltje – ugyancsak Trump nyilatkozatára reagálva – úgy fogalmazott: Volodimir Zelenszkij nem diktátor, hanem Ukrajna demokratikusan megválasztott vezetője, aki bátran szembeszállt a Vlagyimir Putyin orosz elnök által Ukrajna ellen törvénysértő módon indított invázióval.

A cseh elnök sem hagyta szó nélkül Trump kijelentését:

„Mit érnének a választások egy olyan országban, amely már három éve védekezik a szomszédos atomnagyhatalom ellen? Hogyan lehet megszervezni a választásokat egy olyan országban, amelynek egyötödét megszálló katonaság foglalja el, és az egész ország naponta támadásoknak van kitéve? Egy ilyen ország elnökét diktátornak nevezni nagy adag cinizmust igényel.”

Petr Pavel korábban úgy nyilatkozott, a békekötéshez fontos, hogy Ukrajna megfelelő fegyverekkel rendelkezzen, és a jövőben NATO-tag lehessen, amit Oroszország elutasít.

„Személyes véleményem szerint elsősorban arra van szükség, hogy Ukrajnának egy jól felfegyverzett, jó képességű hadserege legyen. Úgy vélem, hogy ezt mi, csak európai államok is rövid időn belül képesek vagyunk biztosítani, tekintettel Ukrajna jövőbeni NATO-tagságára” – mondta a Deník N-nek.

Szerinte nemzetközi békefenntartó egységek telepítése Ukrajnába, ahogy azt néhány európai állam javasolja, nem túl reális. A békemisszióval ugyanis Oroszországnak is egyet kellene értenie. „Hogy ezeknek az egységeknek valóban elrettentő szerepük legyen, ahhoz harci mandátumra lenne szükség, ami Oroszország számára elfogadhatatlan” – vélekedett.

Lengyel külügyminiszter: Katonailag és pénzügyileg maximálisan folytatni kell Ukrajna támogatását

Radoslaw Sikorski az amerikai elnök nagy megdöbbenést kiváltott kijelentésére – amely szerint Ukrajna felelős a háború kirobbanásáért – úgy reagált: úgy könnyű elkerülni egy háborút, ha az egyik fél megadja magát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!