szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Donald Trump volt kampányfőnöke és tanácsadója szerint az Egyesült Államok volt már Oroszország szövetségese, miért ne lehetne az újra?

Interjút készített Steve Bannonnal, Donald Trump első elnökjelölti kampányának vezetőjével, majd tanácsadójával az olasz La Repubblica, amelyben Európa meghódításáról, Elon Muskról, Volodimir Zelenszkijről és Oroszország terjeszkedési szándékairól kérdezték.

Bannon a washingtoni CPAC (Conservative Political Action Conference, Konzervatív Politikai Akció Konferencia) szerdai nyitónapján szólalt fel, aminek kapcsán a lap emlékeztetett: a volt elnöki tanácsadó most először szerepelt nyilvánosan azt követően, hogy bűnösnek vallotta magát abban az ügyben, amelyben az amerikai–mexikói határon épülő falért fizető adományozók becsapásával vádolták. Három évre szóló feltételes felmentést kapott, így a vádalku értelmében nem kell börtönbe vonulnia. Korábban volt már rács mögött: 2022-ben azért ítélték el, mert nem volt hajlandó eleget tenni a képviselőház a Capitolium ostromát 2021. január 6-i eseményeket vizsgáló különbizottsága által kiadott beidézésnek. Négy hónapra ítélték, amit tavaly októberre töltött le.

Az amerikai belpolitikáról szólva a színpadon most arról beszélt, hogy bár a MAGA nyert, „a neheze csak most jön. Keményebben kell harcolnunk, mint korábban, mert ha a demokraták győznek a jövő évi félidős választáson, Jeffries házelnök első indítványa az lesz, hogy harmadszor is induljon impeachment Tump ellen”.

A lap beszámolója szerint éppen a beszéde közben érkezett a hír: Trump diktátornak nevezte és középszerű komikusként jellemezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. Ő pedig nem tudta véka alá rejteni a lelkesedését. „A fenébe is, ez keményebb, mint bármi, amit mondhattunk volna ma.”

Ezt követően nyilatkozott Bannon az olasz újságírónak. Először Elon Muskról kérdezte, akit Bannon nem sokkal korábban „illegális bevándorló élősködőnek”, korábban pedig éretlen kisgyereknek titulált. Arra a felvetésre, hogy az X tulajdonosa pénzzel és médiabefolyásával segíti a Trump által kijelölt utat járó európai politikai erőket, azt felelte: „Muskot mindenképpen megfigyelés alatt kell tartani, mert olyan személyes érdekek mozgatják, amelyek túl vannak a MAGA-mozgalom és a kormányzat célkitűzésein. Mindazonáltal amíg a segítségünkre van, hasznos lehet. Ahogy mondtam, hiszek abban, hogy az elnök az adminisztratív állami berendezkedés lerombolására használja.”

Kérdezték a Giorgia Meloni olasz miniszterelnökhöz fűződő „langyos” viszonyáról is, s arról, hogy ennek oka az lehet-e, hogy a politikus „túl puhává”, az Európai Unió felé nyitottabbá vált. Bannon azt mondta, már akkor ismerte Melonit, amikor a pártja támogatottsága még csak néhány százalékos volt, a kapcsolatuk gyökerei „mélyek és szilárdak”. Úgy véli, amióta kormányra került, nyomja a hazája vezetésével járó felelősségtudat, de nem hiszi, hogy ami összeköti őket, az alapjaiban megváltozott volna.

Tudakolták tőle azt is, hogyan tervezik elérni, hogy a MAGA-mozgalom meghódítsa Európát. „A folyamat vasárnap kezdődik majd a németországi választásokon, ahol a szövetségeseink egyértelmű és jelentős sikert aratnak majd. Nem általában a kontinens bevétele lesz a cél, egyes államokra összpontosítunk majd, hogy egymás után hódítsuk meg őket, ahogy a választások következnek. Ennek hatása végül egész Európa irányultságát meg fogja változtatni.”

Kijelentette, egyetért Trumppal abban, hogy „Zelenszkijnek vége”. Szerinte, ha úgy dönt, hogy elfogadja az Oroszországgal kötött megállapodás feltételeit, annak örülni fognak, de azokat diktálni már nincs hatalma.

Arról is kérdezték, hogy hidegháborús veteránként nem tart-e attól, hogy Moszkva támadást indít Európa ellen, vagy kárt okoz az Egyesült Államoknak. „Nem, ezt tudjuk kezelni. A II. világháború alatt már szövetségesek voltunk Oroszországgal, újra azok lehetünk.”

Teljes őrület, vagy van benne logika? Mit mond a játékelmélet Trump ámokfutásáról?

Egyik nap vámokkal fenyeget az amerikai elnök, a következőn mégsem, aztán újra, a világ összes többi politikusa pedig próbálja követni, mi történik. A játékelmélet kutatói örülhetnek: ilyen agresszív stratégiát rég nem láttak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!