A népharag láttán Elon Musk rájött, hogy neki nincs is semmi köze a szövetségi dolgozók elbocsátásaihoz – írja a The Guardian.
A kormányzat hatékonyságáért felelős DOGE-t vezető Musk nem is olyan régen még kérkedett a bürokrácia ritkításában játszott szerepével, teljes ügynökségek megszüntetését követelte, meg láncfűrésszel hadonászott, miközben arról beszélt, hogy az a bürokrácia láncfűrésze. Mostanra azonban szerényebb lett a több tízezer szövetségi dolgozó elbocsátásában játszott eddigi szerepével kapcsolatban.
Ennek lehet némi köze ahhoz, hogy a republikánus képviselőknél is kopogtatni kezdtek az elbocsátások miatt dühös választók, a képviselők meg elsősorban azt szeretnék, ha két év múlva is megválasztanák őket, így találkozót kezdeményeztek Muskkal.
A képviselőknek Musk azzal védekezett, hogy végső soron nem ő dönt a dolgozók elbocsátásáról, neki ilyen felhatalmazása nincs is, ez a hivatalok vezetőinek hatásköre.
Nagyjából hasonlóan vélekedett az ügyben Donald Trump is, aki az elbocsátásokért a felelősséget a saját kormányának tagjaira tolta rá, mondván: a dolgozók alkalmazása, illetve elbocsátása az ő dolguk, és nem Muské.
Ez egy meglehetősen érdekes helyzet, ugyanis ezzel azt mondják a választóknak, hogy ne Elon Muskot hibáztassák a kirúgásokért, hanem a Trump-kormányzatot. Ez arra is utalhat, hogy Trumpnak fontosabb Musk barátsága, mint a pillanatnyi politikai népszerűség, vagy arra, hogy mindezt át sem gondolta.
Ugyanakkor annak is vannak jelei, hogy az elbocsátáscunami Trumpnak is sok lett, mivel már a héten közölte, hogy szerinte a minisztériumoknak és a kormányhivataloknak igencsak meg kell válogatniuk, hogy kiket építenek le, és ehhez inkább szikét, semmint baltát kellene használniuk. Bár a végén azt is hozzátette, hogy ha nem rúgnak ki elég embert, akkor majd jön Musk, és megteszi.