szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök szerint az egyelőre nem világos, hogy az állítólag Kínából érkezett katonák Peking jóváhagyásával csatlakoztak-e az orosz hadsereghez.

Az ukrán hírszerzés 155 olyan kínai állampolgárt azonosított, akik az oroszok oldalán harcolnak Ukrajnában – közölte az ukrán elnök szerdai sajtótájékoztatóján a CNN beszámolója szerint. Volodimir Zelenszkij arról beszélt, hogy ennél jóval többen lehetnek a kínaiak, és azt is állította: Peking tudja, hogy az oroszok toborzóvideókat tesznek közzé a kínai közösségi oldalakon.

„Ezek az emberek megérkeznek az Oroszországi Föderációba, Moszkvába. Az orvosi vizsgálataik három-négy napig tartanak. A kiképzőközpontokban egy-két hónapot töltenek. Ukrán területeken harcolnak” – mondta Zelenszkij. Arra a felvetésre, hogy a kínai állampolgárok vajon Peking jóváhagyásával érkeztek-e Ukrajnába, azt felelte: „Erre a kérdésre még nincs válaszom. Az ukrán biztonsági szolgálat dolgozik… Nem azt mondjuk, hogy valaki parancsot adott, nincs ilyen információnk.”

Zelenszkij kedden közölte, hogy Donyec megyében elfogtak két kínai férfit, akik Oroszország oldalán részt vettek a harcokban. Azt is állította, hogy kínai dokumentumok voltak náluk, amelyekből kiderül az életkoruk és más személyes adataik, és megszerezték az orosz Mir fizetési rendszerben használható bankkártyáikat is.

Az ukrán hadsereg szerint az egyik elfogott férfi azt mondta, egy közvetítőn keresztül csatlakozott az orosz haderőhöz, amiért 3500 dollárnak megfelelő rubelt fizetett. Az elsődleges célja az volt, hogy katona lehessen, és orosz állampolgárságot kapjon. A kiképzése – egy kínaiakból álló csapat tagjaként – Luhanszkban zajlott, ahol az alapvető hadászati ismereteket adták át nekik, de tolmács nélkül, mutogatással és egy mobil fordítóprogram segítségével.

Kína szerdán megerősítette, hogy tárgyal Ukrajnával a Donyecben foglyul ejtett állítólagos kínai állampolgárokról. Lin Csien külügyi szóvivő a tárca szerdai, pekingi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a kínai kormány mindig azt az álláspontot képviselte, hogy az állampolgárai maradjanak távol a fegyveres konfliktusoktól, és ne vegyenek részt semmilyen formában háborús cselekményekben. „Kína álláspontja az ukrajnai válság politikai rendezését illetően egyértelmű, és azt a nemzetközi közösség is széles körben elismeri” – fogalmazott.

A Kreml szóvivője szerdán nem kommentálta az ukrán állításokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!