szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy ENSZ-jelentés szerint legalább 33 ilyen eset ismert. Az érintettek nem tudnak kegyelemért vagy próbaidőre történő szabadlábra helyezésért folyamodni.

A fehérorosz vezetés több bírálójával szemben is pszichiátriai kényszerkezelést rendeltek el Fehéroroszországban – derül ki az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által megbízott szakértők csütörtökön Genfben ismertetett jelentéséből.

A jelentés szerint legalább 33 olyan eset ismert, amelyben az ország bíróságai ilyen kényszerintézkedést rendeltek el olyanokkal szemben, akik kifejezték a kormányzattal szembeni álláspontjukat.

A 2020-as fehérorosz elnökválasztás után az ellenzék nem ismerte el a hivatalos eredményt, több hónapig tartó tömegtüntetésen kezdődtek, amelyeket a hatóságok erőszakkal elfojtottak, számos embert őrizetbe véve.

A perekről a nyilvánosságot kizárták, és így a jelentés írói szerint felmerül a kérdés, hogy a kényszerbeutalásokat valóban egészségi okok tették-e szükségessé.

A szakemberek szerint az érintettek magánzárkában vannak, és egy főorvos “korlátlan hatalma” alatt állnak.

“Büntetés-végrehajtási intézetekben raboskodóktól eltérően határozatlan ideig vannak megfosztva szabadságuktól, és nem tudnak kegyelemért vagy próbaidőre történő szabadlábra helyezésért folyamodni” – írják.

Egyúttal felszólították a minszki vezetést, hogy engedélyezzen jogi képviseletet ezeknek az embereknek. A jelentés szerint nyolc embert már elengedtek a pszichiátriai kezelésből, de 25 másik sorsáról nem tudnak.

“Nincsenek információk arról, hogy mi történt velük, illetve, hogy hol tartózkodnak.”

Alekszandr Lukasenka fehérorosz diktátor 1990 óta vezeti az országot.

Nyitóképünkön fehérorosz tüntető áll a rohamrendőrök előtt 2020-ban.

(MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!