szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök legutóbb még ennek az ellenkezőjét állította.

Donald Trump amerikai elnök úgy gondolja, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán államfő hajlandó feladni a Krím félszigetet – írja a The Guardian. Trump vasárnap New Jersey-ben válaszolt újságírók kérdéseire, miután hazaérkezett Ferenc pápa temetéséről.

Hétvégén Rómában nagyjából negyed órát beszélt egymással Zelenszkij és Trump, arról, hogy mi hangzott el, egyelőre sok minden nem derült ki. Zelenszkij történelminek nevezte a találkozót, Trump pedig Vlagyimir Putyin orosz elnököt kritizálta utána.

Trump nekiment Putyinnak, miután Zelenszkij történelmi eseménynek nevezte az amerikai elnökkel való találkozást

Macron szerint most Putyinon a sor, hogy „bebizonyítsa, valóban békét akar”.

Hozzátette azt is: Zelenszkij azt mondta neki, hogy fegyverekre van szüksége, de „ezt mondja három éve”.

Az újságírók megkérdezték tőle azt is, hogy mit szeretne Putyintól, amire azt válaszolta: „azt akarom, hogy hagyja abba a lövöldözést. Üljön le, és írja alá az alkut. Megvan az alku kerete, azt hiszem, és azt akarom, hogy írja alá, és legyen kész.”

Megkérdezték tőle azt is, bízik-e az orosz elnökben, amire azt felelte, „majd két hét múlva válaszolok”, de azt nem árulta el, hogy mi lesz két hét múlva.

A múlt héten a Reuters adott közre két béketervet is, amelyekben az Egyesült Államok azt javasolta, hogy Oroszország megtarthatja az általa elfoglalt területeket. Ezek közé tartozik a Krím félsziget, amelyet 2014-ben szállt meg az orosz hadsereg.

Korábban Trump arról beszélt, hogy Zelenszkij csak elnyújtja a vérengzést azzal, hogy nem hajlandó lemondani a Krímről. Erre az ukrán elnök egy képet posztolt arról, hogy 2018-ban, Trump első elnöki ciklusa alatt az amerikai kormányzat még éles hangvételű közleményben utasította el az annexiót.

A Krím – illetve bármely, az oroszok által a háború során megszállt terület – átadását a béke érdekében egyre kevesebben utasítják el az ukrán közvélemény-kutatások szerint. Ugyanakkor a jelenlegi alkotmány nem teszi lehetővé, hogy Zelenszkij Oroszország részeként ismerje el a Krímet, a döntéssel nemcsak az ukrán elnök politikai karrierje érne véget, de később akár büntetőjogi felelősségre is vonhatnák – írtuk korábban: 

Az ukránok értik, hogy területekbe kerül a béke, de nem adhatják csak úgy oda a Krímet Putyinnak

Az ukrán törvények és az ország alkotmánya sem teszi lehetővé, hogy Zelenszkij Oroszország részeként ismerje el a Krím félszigetet. Nem véletlen, hogy a veszteséget nem hajlandók véglegesnek elfogadni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!