Bekérette a dán külügy az amerikai nagykövetet, miután kiderült, hogy Grönlandon kémkednek
Az amerikai hírszerzés igazgatója szerint az ügyet megszellőztető lap összejátszik a „mélyállam” szereplőivel.
HVG
Nem lehet szövetségesek ellen kémkedni – így reagált Mette Frederiksen dán miniszterelnök azokra a hírekre, amelyek szerint az Egyesült Államok fokozott hírszerző tevékenységet folytat Grönlandon.
A héten a The Wall Street Journalben jelent meg cikk arról, hogy az amerikai hírszerzést is bevonják Donald Trump elnök erőfeszítéseibe, amelyek a Dániához tartozó terület megszerzését szolgálják. A lap szerint a Tulsi Gabbard vezette nemzeti hírszerzési igazgatóság arra szólította fel a hírszerző szerveket, hogy azonosítsák azokat a személyeket Grönlandon és Dániában, akik támogatják a Grönlanddal kapcsolatos amerikai célkitűzéseket.
A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője ezt úgy kommentálta, „az elnök nyilvánvalóvá tette, hogy az Egyesült Államok aggódik Grönland és az Északi-sarkvidék biztonsága miatt”, Gabbard pedig közölte, hogy „a The Wall Street Journalnek szégyellnie kellene magát, amiért minősített információk szivárogtatásával és átpolitizálásával segíti a mélyállam azon szereplőit, akik az elnök aláásására törekednek”.
A Sky Newsazt írja, csütörtökön a dán külügyminiszter bekérette az amerikai nagykövetet, hogy számon kérje rajta a lap értesüléseit. A dán kormányfő „pletykaként” hivatkozott az értesülésekre, míg Gabbard közölte, hogy három büntetőfeljelentést tett az igazságügyi minisztériumnál a hírszerzési értesülések kiszivárogtatásáért.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.