A lengyel parlament bizalmat szavazott Donald Tusk kormányának

Nem volt meglepetés: 243 igen szavazat, 210 nem.

A lengyel parlament bizalmat szavazott Donald Tusk kormányának

Amikor június 2-án reggelre kiderült, hogy nem a miniszterelnök pártjának jelöltje nyerte az elnökválasztást, hanem a jobboldali Karol Nawrocki, nyilvánvaló volt: ez a Donald Tuskkal szembeni elégedetlenség jele, bár jogilag az elnökválasztás nem érinti a kormány helyzetét. A miniszterelnök ezért rögtön bejelentette: bizalmi szavazást kér a parlamentben.

Ez történt meg ma. A miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy a koalíciós kormány helyzete nem változott. 2023-ban 11 millió választópolgár szavazott ennek a kormánynak a pártjaira, és június 1-jén is több mint 10 millióan támogatták a jelöltjét. Tehát senki nem menti fel őket a kormányzás felelőssége alól, és arra készülnek, hogy programot adjanak a következő két és fél évre – mondta Donald Tusk.

Hosszan sorolta az elmúlt másfél év eredményeit: nőtt a védelmi költségvetés és vele a biztonság, számos szociálpolitikai intézkedés történt, Lengyelország tekintélyes szereplőként visszatért a nemzetközi porondra, megkapta az Európai Bizottság által korábban zárolt pénzeket, és lengyel tőkével épül fel az új nagy központi repülőtér, amelyet kezdetben el akartak utasítani. Nő a gazdaság és a reálbér, alacsony a munkanélküliség. Nem hagyja magát ukránellenes politikába belerángatni, mert Ukrajna Lengyelország biztonságáért is harcol, de megvédte a lengyel gazdákat az ellenőrizetlenül bezúdított ukrán gabona versenyétől. Nem enged boszorkányüldözést, de folytatja az előző kormány elszámoltatását a törvénysértésekért.

Méltatta a kisebb koalíciós pártok kezdeményezéseit is, például a baloldal lakásprogramját és a jobbközép Lengyelország 2050 elképzeléseit arról, hogy az állami cégek vezetőségeibe tényleg felkészült emberek kerüljenek, és ne politikai protezsáltak, ahogy az ígéreteik ellenére gyakran előfordult. A miniszterelnök rá is kényszerült, hogy gesztusokat tegyen a koalíciós partnereknek, mert azok az elmúlt tíz napban követelésekkel álltak elő, és Donald Tuskot hibáztatták azért, hogy sokszor mellőzi az ő javaslataikat. Például többen sürgették az élettársak helyzetének jogi rendezését. A vérmesebbek, főleg a Parasztpártban, azt is felvetették, hogy keressenek más kormányfőt, bár ez nem volt reális, és a Parasztpárt elnöke, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter közölte, hogy nem tör a miniszterelnöki székre. De a szerdai vitában az ellenzék – mind a jobboldali, mind a baloldali – élesen támadó felszólalásai mellett kormánypárti képviselők is bírálták a kormányt, a kormányzás stílusát, bár Tusk beszédével végül elégedettek voltak.

Ezzel függ össze, hogy Tusk miniszterelnök megígérte: végre kinevez egy kormányszóvivőt, hogy jobban elmagyarázzák, mit csinál a kormány. Júliusra kormányátalakítást ígért, de addig is figyelmeztette a minisztereket: nem tűri el a nyilvános veszekedéseket. Ezek most gyakoriak, főleg a baloldali és a parasztpárti kormánytagok között, mert ez a két párt áll egymástól a legtávolabb ideológiailag.

Érdekes hátteret adott a szerdai parlamenti vitához az augusztus 6-án hivatalba lépő Nawrocki elnök előző este megjelent interjúja. Hazug embernek nevezte ugyan a miniszterelnököt, de azt ígérte, hogy tárgyalni fog vele, és segít neki: például biztosan aláírja az szja-mentes jövedelemhatárt felemelő törvényt, amely már a 2023-as kormányprogramban benne volt. Hajlandó kinevezni nagyköveteket, ha a kormány lemond néhány, számára elfogadhatatlan jelöltről. Feltétlenül együttműködne a védelem ügyében. A legmeglepőbb az, hogy hajlandó tárgyalni – az ő megfogalmazása szerint – a közeli hozzátartozók jogi helyzetét rendező törvényről, vagyis az élettársakról, feltéve, hogy a szabály semmiképp nem ásná alá a házasság jogállását.

Sokórás heves vitát követően fél 5 után történt a szavazás: a teljes mozgósítást jelezte, hogy még Slawosz Uznanski-Wisniewski lengyel űrhajós felesége, Aleksandra sem leshette tovább az űrközpontban, elindul-e végre a férje, mert kormánypárti képviselőként haza kellett utaznia. A 243 támogató szavazat eggyel még több is a kormánypárti frakciók létszámánál, mert a Parasztpárttal szövetséges, Lengyelország 2050 pártból korábban kizárt független képviselő is Tusk mellé állt.

Nyitóképünkön: Donald Tusk a bizalmi szavazás közben. Fotó: AFP / Wojtek Radwanski